Citat:
Ursprungligen postat av
IggaN
Är Mirtazapin Krka och Remeron samma medicin?
Det är så att min mamma lider av grov depression och fått utskriven Mirtazapin Krka (15mg) och Lergigan (25mg) av sin läkare och hon har nu använt Mirtazapin Krka regelbundet nu i 5-6 veckor och Lergigan inte lika ofta (då hon bara fick 30 tabletter utskrivna). Hon har blivit mer social (tar kontakt med fler vänner och pratar oftare med vännerna) men vi känner också att hon känner mindre medlidande och har blivit mer självisk. Hon hakar upp sig på de mest absurda sakerna och använder det mot min pappa (hon gjorde detta även innan medcineringen) och känner ett enormt hat mot honom även om han absolut inte har gjort något fel. Hon visar ett sånt enormt hat mot honom att hon absolut inte kan kolla på honom och säger de mest absurda sakerna till honom. Jag vet inte om det enbart är medicineringens fel utan kanske tankebanor hon fått efter att varit utan medicinering så länge att känslorna bara förstärks nu efter behandlingen. Hon har haft samma dumma tankar mot min pappa även innan medicineringen men aldrig visat ett sånt hat som hon gör nu efter medicineringen. Vi tycker även att hon känner mindre medkänsla överlag nu efter medicineringen även mot oss barnen men visar ingen aggression eller liknande mot oss (vilket hon aldrig gjort innan heller). Hon brukade visa mycket medkänsla innan men tycks ha försvunnit nästan helt efter behandlingen.
Hennes humör kanske har blivit bättre med att hon orkar mer ta kontakt med människor oftare igen men hennes negativa tankar har skapat mycket mer aggressivitet (till den graden att min pappa kan inte bo i hemmet med henne).
Vi har kontaktat vårdcentralen och ska få svar av hennes doktor ifall hon ska byta/höja medicin/dosering.
Undrar även om Remeron och Mirtazapin Krka samma medicin? För det är så att min mamma för något år sen intog dagligen Remeron (vet inte vilken dos) och hon mådde skitbra, var nästan likadan som innan hon fick depressionen och tyvärr slutade med medicinen på grund av att hon tyckte hon mådde tillräckligt bra (bra av medicinen ja, men svårt att bevisa till henne på den tiden) att hon inte behöver medicin. Och nu använder hon Mirtazapin Krka (15mg) och vi tycker inte att det alls är samma effekt. Vad kan detta bero på? Tycker ni att hon ska fortsätta med medicinen ett tag till för att det har funkat innan med Remeron? Eller är 5-6 veckor tillräckligt för att se om det passar henne?
Hon tvärvägrar att gå och snacka med en psykolog så den möjligheten har vi inte.
Har ni några tips på vad jag ska försöka hjälpa min mamma med? Vi väntar fortfarande svar från doktorn angående om hon ska byta/öka medicinen.
Hjälp uppskattas enormt mycket! Och det menar jag verkligen med tanke på familjesituationen just nu.
Edit: Vill också berätta att hon ibland tar två tabletter när hon tycker att hon inte kan somna.
Nu är det några dagar efter jag skrev detta inlägg.
Min mammas situation har inte förbättrats utan förmodligen förvärrats, med att hon har blivit mer konfliktsökande och har tappat nästan helt och hållet medlidande för någon annan. Hon kan inte känna några känslor för mig (hennes son) och hennes dotter. Och för att inte prata om min pappa som hon attackerar dagligen med sjuka anklagelser som absolut inte stämmer och känner ett enormt hat (som hon kunde visa någon gång innan medicineringen också men aldrig i denna utsträckningen men det kanske kan också bero på att en grej hände som inte har med medicineringen att göra men som förstärkte hennes koncentration på dessa anklagelser. Jag börjar bli orolig att efter nästan 10 års grov depression och under den tiden nästan ingen behandling/intag av medicin har förvärrat henne grovt nu att hon kanske börjar hallucinera/inbilla sig saker som inte har någon logisk grund bakom sig ännu mer än innan.
Dessa anklagelser som hon har, har hon haft innan hon börja nu med dessa 5,5 veckors Mirtazapin (15mg dag) och Lergigan (25mg 1-3 tabletter vid behov, har gett henne nu nästan varje dag då hon bara oroar sig och söker konflikter) men nu börjar hennes konfliktsökande och grubblande över detta ta över hennes liv och hon kan inte känna för något annat. Jag har ringt till vårdcentralen och bett dem om akut hjälp nu i måndags, och de återkom med att skicka en kallelse idag där hon har tid om två veckor (nästan tre veckor om man räknar från när jag ringde!!! när jag bad om att få hjälp så snabbt som möjligt).
De som nu verkligen har förvärrats är hennes konfliktsökande och saknad av empati helt och hållet. Som Anonyma-Klubben berättat till mig innan att 15mg Mirtazapin är alldeles för låg dos för att ha en antidepressiv effekt men har en lugnande istället. Hon kan ändå inte somna efter att hon tar 15mg Mirtazapin och hon bråkar även många timmar efter intaget. Kanske beror det på att Lergiganet slutar verka efter några timmar efter intag eller är det det den låga Mirtazapin-dosen som gör att hon blir extra konfliktsökande på kvällarna/nätterna (iofs har kvällar/nätter varit värst, även innan medicineringen).
Mina frågor är, bör jag undvika ge henne Lergigan helt och hållet för hon är blir så konfliktsökande och förlorar sin empati eller kan det vara Mirtazapinet som är boven i dramat? Jag läste innan ett inlägg av Anonyma-Klubben där han har skrivit att kombo Mirtazapin och Lergigan bör man undvika, så kanske borde jag skita i Lergiganet helt och hållet? Eller kanske skita i båda medicinerna tills min mamma besöker läkaren på vårdcentralen om två veckor, för att det är alldeles för påfrestande för vår familj att behärska denna period? Borde man kanske söka hjälp hos psykiatriska avdelningen hos MAS sjukhus här i Malmö istället för den lokala vårdcentralen? Låter det kanske som att hon börjar få någon annan sjukdom som kanske schizofreni eller psykos också nu?
Oerhört tacksam för svar!!!