Resultat: .
.
0%
0 röster
.
0%
0 röster
2015-05-20, 23:58
  #6505
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kennex

En bergrumskarta över Stockholm skulle sitta fint nu!



http://www.ladda-upp.se/galleri/maxpepsi/tunnlar-stockholm
Citera
2015-05-21, 00:38
  #6506
Medlem
Trevlig diskussion de senaste dagarna.

I Anders Jallais Landsförrädaren tar sig mördaren ner till Regeringsgatan, sedan går han tillbaka mot mordplatsen. Han går över Johannes kyrkogård, in genom en olarmad cykeldörr i Skandiahuset och sedan vidare ner i tunnelsystemet.
Cykelturen med de fyra äldre herrarna i tunnelsystemet ska utspela sig 2008. En detalj är att ÖB Stig Synnergren då var död. Allt i boken ska man givetvis inte ta bokstavligt. Men Jallais beskrivningar av förhållanden under 80-talet, typ en spionring på FRA, Palme, SOSUS osv, ligger nog nära sanningen, likaså Estonia på 90-talet. Nutidsskildringarna är väl däremot ren fiktion/strunt.

Citat:
Ursprungligen postat av Achtung Panzer
Sen direkt utanför Tullarna gissar jag detta ställe kanske är beläget http://iconosquare.com/p/874822825294619816_1532586464
Bildtext: Så här ser det ut i en supermodern bunker 90 meter under marken
Är det Stockholm A, a.k.a. Hammarby?

Nu får moderatorsåtgärder inte diskuteras i tråden utan att man tagit sin ståndpunkt med berörd moderator innan.
Men rent allmänt kan jag säga att det i mina ögon är trevligt att vi har utvidgat trådens topic till att beröra relevanta sidoområden; allt från radioteknik och vattenkylning till kalla krigets förhållanden. Det tycker jag är väldigt bra även om det finns vissa som klagar på det. Det är olyckligt att någon som inte deltar i tråden vill styra diskussionen och kommer med ett så kategoriskt uttalande som "ENBART det och det" får diskuteras.

Som för att komplicera pusslet av tunnlar i området så nås ju dagvattentunneln Ormen bl a från just Snickarebackens nedfart (samt en nedgång vid ett visst bergsgarage som ni berört).
http://sv.wikipedia.org/wiki/Ormen_%28avloppstunnel%29
Dessutom ligger de inom UE-kretsar mytomspunna platserna Drömmarnas brunn och Den galne matematikerns galleri inte speciellt långt bort heller. Drömmarnas brunn måste nästan vara sammanbygd med nämnda bergsgarage, någon som vet?
Citera
2015-05-21, 00:47
  #6507
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Max-Pepsi
http://www.ladda-upp.se/galleri/maxpepsi/tunnlar-stockholm
1974... En del har hänt sedan dess. Men det ger ändå en bra överblick. Tack!
Citera
2015-05-21, 01:39
  #6508
Medlem
jedys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CVNVInson
Ytterligare ett samtal senare...

Det har inte funnits någon formell FE i detta bergrum. Kanske använde Johannes brandstation södra bergrummet som parkering för brandbilar ibland, vilket skapat denna uppfattning.


På den punkten har din källa dock fel, det har varit en officiell FE. Den finns noggrannt beskriven både på officiella ritningar och handlingar ifrån CivF.
Citera
2015-05-21, 07:37
  #6509
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Max-Pepsi
http://www.ladda-upp.se/galleri/maxpepsi/tunnlar-stockholm
-Holy, Holy shit!

Tackar!
Citera
2015-05-21, 07:57
  #6510
Medlem
Grishnacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skarpsint


Är det Stockholm A, a.k.a. Hammarby?



Ser ut som det.
Citera
2015-05-21, 09:35
  #6511
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Max-Pepsi
http://www.ladda-upp.se/galleri/maxpepsi/tunnlar-stockholm

Runda röda ringen sydväst Johanneskyrkan betyder skydsrum och är märkt 241. Varför rödmärkt? Vad betyder "25-listan" som nämns i teckenförklaringen? Platsen är vid foten av Brunkebergstrapporna där Bahnhofs serverhall och huvudkontor ligger alt. något skydddsrum i en 50m rade däromkring.

Under VK2 upprättades i inledningsskedet en mobil luftskyddscentral inne i Brunkebergstunneln. Har alltid undrat hur de fick plats där. Kan det istället rört sig om skyddsrum 241?
Och mest intressant -kan detta vara SKANDIABAREN?
Citera
2015-05-21, 11:25
  #6512
Medlem
Oddballs avatar
Varningarna ligger nära till hands nu om inte diskussionen återgår till topic.

Oddball
Moderator
Citera
2015-05-21, 12:02
  #6513
Medlem
jedys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grishnac
Ser ut som det.

Nej det är inte Hammarby, och det är verkligen inte "90 meter under mark". Däremot ger det givetvis många likes åt berört instagramkonto att skriva så. Tro inte på allt på insta.

Edit: förövrigt så ligger denna diskussion nu jättelångt ifrån topic. Det som finns att diskutera är en avskiljd del i bergrummet under Johannesgatan som vi vet varit stått redo som regeringsbunker i nån omfattning. Resten av bergrummen/tunnlarna i området inget med detta att göra och är faktiskt totalt ointressanta för trådens topic förutsatt att ingen tror att "RBn" var aktiv ännu 1993 när utrymmet kopplades ihop med SOS. Men det var det ju inte. Mycket av de myter och konspirationsteorier som cirkulerar om området stör och förvillar också diskussionen här, eftersom de är kraftigt förvrängda mot hur det verkligen ser ut.
__________________
Senast redigerad av jedy 2015-05-21 kl. 12:13.
Citera
2015-05-21, 12:22
  #6514
Medlem
Just nu skriver Flashback svensk historia. Är det Per-Albin Hanssons krigsuppehållsplats för samlingsregeringen vi hittat eller är det dess fordonsskydd? Hoppas mer info kommer fram för det här är riktigt historiska vingslag.

Det är långtifrån säkert att vi är rätt för det kan lika gärna varit skyddsrummet vid Brunkebergstrapporna, skyddsrummet på södra Riddarholmen eller varför inte det som är markerat på Helgeandsholmen.

Den idag publicerade tunnelkartan ifrån 1974 tyder dock kommuniktationsmässigt åt Johanneshöjden där mycket terminerar. Då jag läst Per Wästberg´s Mitt Stockholm så förstår jag att det på 30-talet inför kriget var perfekta platsen. En småborgerlig kulle där det bodde generalspersoner och borgare som var snabba att häkta på dörrkedjan i hemmet och som med fasa var rädda för arbetarerevolterna under främst 20-talet. Då hade bla. en kanonbåt kommenderats ut och låg med kanonerna riktade mot Värtaverket där en vild strejk rasade.

Inför VK2 var Per-Albin den som hade läget under kontroll och kunde med sitt förtroende lugna folk trotts svångremstider. Om det inte gick vägen eller om Tysken kom, så måste hans person då skyddas och Johanneshöjden var på rätt sida av Strömmen, där alla diplomater att förhandla med fanns. Östermalms kasernområden och Försvarsstaben vid Grå huset svarade för tryggheten och nere på söder fanns just bara arbetare.
Norra delen av stan var alltså tydligt platsen att vara på.

Självfallet får vi hålla oss på rätt sida lagen här men tunnelkartorna är faktiskt utlämnade som offentliga handlingar och det utgör inget olagligt i att publicera dem. Hade det varit något problem hade ju säpo låtit ta bort dem. Det är ju faktiskt först på senare år man velat glömma att de tidigare varit offentliga och därmed kända av tex. Sovjetunionen. Skall svensk lag användas så är ju bästa skyddet bra lås, intrångslarm och bevakning vilket ju inte är några jättesummor i sammanhanget.

Vi får väl också utgå ifrån att det idag finns betydligt modernare infrastruktur som omöjligt kan upptäckts bland alla underjordsbyggen som skett i staden sedan 1974. Miltals med tunnlar har tillkommit och fler tycks planerade.
__________________
Senast redigerad av Achtung Panzer 2015-05-21 kl. 12:27.
Citera
2015-05-21, 13:44
  #6515
Medlem
jedys avatar
Ja det finns ett antal bergrum i stan från 40/50-talet som i samma källor också anges som "regeringens skyddsrum". Utrymmet i Johannes är ju bara en av dessa platser.

Anledningen till att just denna plats fått såna proportioner är all fiktion som publicerats, och alla konspirationsteorier som snurrar om platser några hundra meter bort som tillkom långt senare.

Spännande förvisso, men ska vi fortsätta det spåret kommer denna tråd snart enbart handla om palmemordet, birger elmér och alvar lindencrona. Kom också ihåg att vi pratar om 40-tal, inte 1986.
Citera
2015-05-21, 13:59
  #6516
Medlem
Grishnacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jedy
Nej det är inte Hammarby, och det är verkligen inte "90 meter under mark". Däremot ger det givetvis många likes åt berört instagramkonto att skriva så. Tro inte på allt på insta.


Jag svalde det inte helt utan orsak, dörranläggningen ser ut att vara av samma modell som på andra motsvarande platser.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in