Föreslår vi kör på. Har mer att komma med ang detta historiska område men inget sensationellt. I mitten på 60 talet fick Kgl ett första litet mindre hemligt arkiv nedsprängt under sig. Kan det vara det som kanske haft en äldre historia? Varför omfattas kvarteret Torkan av SOS-centralens byggande?
Söktipps för Riksbunkerforskare:
1. Gå in här och drag kartan upp till Johannes och zooma in lite mer.
http://insynsbk.stockholm.se/Byggochplantjansten/GallandePlan/
2. Följ den här handledningen
http://insynsbk.stockholm.se/Documents/Sa_har_gor_du_.pdf där det allra intressantaste är att leta sig fram till den plankarta fastigheten gäller.
3. Prova att klicka på intilliggande fastigheter också där helt andra plankartor kan dyka upp för området. Du kommer tex. Till den här intressanta plankartan över det område som Riksbunker 1942 (mitt förslag på arbetsnamn from nu= Rb42)
http://insynsbk.stockholm.se/Byggochplantjansten/GallandePlan/Planarende-Gallande/?JournalNumber=%C3%84dp%2092091&rid=70654&flg=0&su btyper=Start%20PM,Fast%20fornl%C3%A4mning%20RA%C3% 84,&plantype=%C3%84ndring%20av%20detaljplan
4. Klicka till vänster på blåmärkta texten ”plankarta” för att tex. Ladda ner den intressanta karta du då kommer till som på ritningen/kartan är angiven heta Dp9209 och som vars nummer tyder på att den är ritad 1992 inför byggandet av SOS-centralen med arbetstunnel mm.
Notera att den i norra delen har exakt de gränser som Rb42 har... Intressant är också varför kvarteret Torkan nere vid David Bagares gata är markerat. Byggdes det om här under också eller fanns det något tidigare där att skydda vid sprängningarna.
Jag har inte detaljdykt i dessa planer ännu men för Palmespanare och Riksbunkerforskare kan det ju vara intressant för eftersom Rb42 tycks haft en väldigt kort tid som aktiv då ju allt mögel som fanns borde hittats vid upprustningen 1956. Mögeltillväxten bör gått fort under den föreliggande tioårsperioden eftersom luftavfuktare ej fanns under denna epok. Enbart element för vattenburen värme användes i gplatserna då och stängdes kanske av efter kriget när tunnelskeppet konstaterats inte hålla måttet längre. Kanske var den röjd eller för dåligt skyddad? Det var inte långt till vare sig tyska delegationen eller dåvarande sovjetiska ambassaden. Den verkar heller inte ens försedd med den under kriget använda tekniken med "stötvågsfälla" kombinerat med vinklad infartstunnel så sprängbomb i infarterna bör haft stor verkan. Helt annan konstruktion på befolkningsskyddsrummet från 1954 strax väster därom. Kanske var den bara en av flera platser att välja utifrån eller dela upp sig emellan?
Kort tillägg 1:: För Palmespanarna är det ju intressant att mördaren senast sågs vid kvarteret Torkan och det omtalade säkerhetsföretaget låg väl också i dess hörne? Kör vidare i Palmetråden om intresse finnes.
Tillägg 2: I olika dokuments texter framgår också andra upphävda planer som kan vara värt att notera och försöka spåra upp. Kartorna benämns ofta med ord som dp22451, detaljplan, plankarta mm. Använd Bygg- och plantjänsten för att söka vidare på dessa ord kompletterat med kvartersnamn eller adresser.