Citat:
Ursprungligen postat av
bakgrundsbrus
TS gjorde vad jag kan se ingen sådan begränsning, och jag gör det inte heller eftersom det finns gott om utrymme i relationer för maktutövning baserat på sexuell makt.
För ONS kan jag tänka mig att man inte ser särskilt mycket maktförskjutning eftersom det av sin natur är en engångstransaktion. Då blir det som du sagt helt enkelt inte något om inte båda är någorlunda nöjda.
Maktförskjutningen syns mer i relationer, från KKn som bara ringer lördagskvällar till partnern som gör allt för den andra pga sin känsla av utbytbarhet.
Jag tänkte inte särskilt på dem heller, men i mer färska relationer är sexuell attraktivitet en påtaglig maktfaktor.
Ja, men som framgår ovan jämförde jag inte enbart med tillfälligt sex. Det viktiga var inte heller det tillfälliga sexet, utan makten som kommer med att vara eftertraktad på marknaden.
Jag svarar på båda dina inlägg här.
Jag vidhåller jag tycker ni har en väldigt konstigt syn på vad makt är. Ni har också ett helt blint öga mot mäns "makt" i dessa saker.
Min definition på vad makt är för något stämmer med den som wikipedia presenterade. Dvs makt måste komma med ett praktiskt uttryck dvs innebära ett slags tvång över en part, annars är det inte mycket till "makt" att ha du. Det måste också komma med nån form av begäran/ påtryckning om beteende ex. Dvs en part som knallar runt med makt som hen inte på nått som helst vis utnyttjar/ drar nytta av eller ens kanske ser själv och där heller inte nån motpart formar sig efter denna "makt" för fem öre så existerar där inget maktuttryck. Som ex. kan vi ta två män som är goda vänner, den ene är något starkare än den andre men inte så det förslår eller utgör nån direkt avgörande fysisk skillnad männen emellan, men den finns. Man skulle kunna säga att man 1. utövar fysisk makt över den andre, men så länge den mannen kan 1. gå därifrån och helt skita i man nr 1 utan konsekvenser för honom 2. Försvara sig hyggligt, om där verkligen skulle bli fysisk konflikt. 3. Inte på nått som helst sätt ändrar sitt beteende på grundval av den andre mannens något ökad styrka, så finns där inget maktuttryck. Ergo ingen makt mellan dessa män på grundval av fysisk styrka i vart fall.
Ser man till individer, kärleksrelationer eller sexrelationer så kan där förekomma utövande av makt. men jag ser inte att kvinnor som grupp skulle äga en större makt här än vad män som grupp har.
Finns got tom förhållanden där kvinnan är den part som "älskar mer" och mannen är mer likgiltig, dvs har större sexuell/ kärleks makt över sin partner.
vad gäller fria sexrelationer ute i "vimmlet" där 2 parter möts, så ser jag heller ingen maktutövning som utövas reellt från kvinnors sida gentemot män. Jag ser tvärtom betydligt mer som är omvänt i världen.
En svensk man som möter en kvinna idag, kan gå därifrån om han får ett nej eller om han får ett ja för den delen, han är på intet vis i nån beroendeställning till kvinnan. Han måste inte ha sex med just denna individ för att få sex överhuvudtaget, han kan vända sig till andra. Han kan få sitt huvud helt bortkollrat av henne visst, men det kan som sagt kvinnors huvuden också bli av män så ser ingen skillnad mellan grupperna. Båda könen kan falla precis lika pladask för en extremt sexig individ av motsatt kön som svassar runt i närområdet på ett oemotståndligt sätt och bete sig som en imbecill dreglande cockerspanielvalp i denna individs närhet i 2 år framöver…och visst då är man under den individens maktsfär…men! lika vanligt hos tjejer som sagt. Finns inget så komplett kollrigt fånigt som en förälskad böna.
I stora delar av världen så är det idag kvinnor som lider av mäns reella sexuella makt över dem. De förbjuds av sociala konventioner, religion etc att ens ha sex, de förbjuds att säga nej till sex när de väl gifter sig och de förbjuds att ens själva välja make att ha sex med. Nått större sexuell makt över en grupp än detta går liksom inte att få.
I Sverige bland dem som lever enligt standard svenska konventioner så nej, där utövas ingen sexuell makt över nån part som inte handlar om människors rättigheter att säga nej tack och detta är ingen maktutövning utan en mänsklig rättighet.
så rätt sak på rätt plats kanske?