Citat:
Ursprungligen postat av
Golonka
Nu kommer en ny fas och om det var hysteriskt och smutsigt innan, så lär vi se rena olidligheterna nu. Nu måste SD gå till motattack och inte vika ner sig.
SD har verkligheten på sin sida medan hysterikorna framstår som just hysteriska galningar. Allt de behöver göra är att strikt hålla på sin linje och framstå som normala. Resten av jobbet kommer de djupt doktrinära mediapersonligheterna att göra.
Vi har gått in i en fas där man enbart behöver ge MSM-media tillräckligt mycket rep för att hänga sig själva. Sedan så snurrar de själva frivilligt ner i en spiral av ökande vansinne.
Brukar inte lita så värst mycket på det svenska folket efter år av dumheter. Men i det här fallet så tror jag att man helt enkelt kan förlita sig på vanligt folks bondförnuft. Finns ingen, precis ingen, som tar skrikande och alltid sekteristiskt upphetsade nyvänsterister och nyliberaler på allvar.
Förut så var det ju enbart SvTs Debatt som fungerade som ofrivillig rekryteringskampanj för SD genom att de inbjudna vänstergalningarna strukturellt tilldelades utrymme där för att föra ut sitt budskap under gråt och skrik. Tydligen så vill MSM göra en sista push för att av oförklarliga anledningar förvandla hela svenska medialandskapet till samma typ av jobbiga skriksekteristfester som SvT Debatt så ofta är.
Bättre julklapp kan inte SD få. Allt de behöver göra är att hålla en rak och rationell linje. Den enda risken som finns när det gamla etablissemanget avlegitimerar sig själva är att nån total galning ska löpa Breivik-amok. Men hur står risk är det för det? Så nära noll att man kan ignorera risken. Större risk att nån av alla IS-galningar löper amok istället.