Citat:
Ursprungligen postat av
llimaJ
Håll dig borta från skiten! De e de bästa jag kan säga till dig som råd för att inte fastna i resten av ditt liv.
Jag skriver just nu från Rehab uppe i Umeå. Jag började som dig. Nu sitter jag här och du vill inte veta hur dåligt man mår av skiten. Det är inte VÄRT att testa Sub då o då även fast du tror du har kontrollen. Den vinner tillslut. Hoppas ngn är med på vad jag säger? Eller yrar jag mig just nu 04:29 på möra?
Är iofs ingen rehabtråd eller så men det tål att upprepas att detta är inte mjölkchoklad man unnar sig nån gång ibland.
Vet inte hur ingångna folk är men om varningar och överflödiga poster kan få en av tusen att tänka om så är det värt det.
Jag ångrar att jag för tio år sedan tog 10 ml mer än rekommenderat av pappas hostmedicin som jag fick låna lite av när jag var sjuk. Självklart blev jag inte helväck men en magisk natt senare var jag förlorad.
Efter en veckan med överdrivna hostningar och smålögner om sömnsvårigheter och annalkande prov i skolan så hade jag lärt mig mer om opioider än va de flesta läkare nånsin kommer kunna.
Två veckor senare fyllde jag arton och gick till vårdcentralen och ljög till mig mitt eget etylmorfin.
Är långt ifrån en tung missbrukare, är sporadisk användare av de opioider jag kommer över.
Hade en binge på 5 månader med bruk 5-7 dagar i veckan, mest buprenorfin mot slutet, nån veckas uppehåll i mitten. Nu kan jag knappt tänka på nåt annat än opioider.
Uppskattar att 90 % av min vakna nyktra tid går till dessa tankar. Är jag inte vaken så drömmer jag om att jag hittar olika opioider. Även om jag varit helt ren i en månad så försvinner inte dessa tankar.
Spelar ingen roll hur och vad man använder. Efter en periods opioidmissbruk så finns den olyckliga kärleken där, som veckan efter man blivit dumpad av sin första riktiga flickvän. Opioidsaknaden försvinner dessvärre inte lika lätt och den går inte att byta ut.
Klyschan "tänk efter före" har aldrig passat bättre.