Citat:
Ursprungligen postat av
Runkpapper
Har följt tråden ett bra tag nu och många intressanta bostäder har verkligen postats, men folks inskränkta och konforma kommentering är oftast mer deprimerande än att läsa Mondo/Gore/Bizarre trådar.
Här regerar Jante som överstepräst och enhällig domare. Så fort någon visar upp lekfullhet och mycket av egen personlighet i inredningen och på lösningar så ropar hela tabelraset att det är värre än Hitlers massgravar och ananas på pizza.
Det är inte det att jag tycker att allt är smakfullt eller att kritiken aldrig är befogad men någon måtta och reson får det vara! Det är som en skock får på grönbete.
Tanken att det helt enkelt bara är roligare att skita på något, precis som jag gör nu, har givetvis slagit mig, men atmosfären i tråden är så full av grupptänk och påhejade av varandra att jag uteslöt den anledningen som enda förklaringen.
Det där är något som vi som hänger här mest redan har reflekterat över flertal ggr. Inte i så utmålande text som du nu nyss har gjort, men vi är alla medvetna att vi "risar och rosar" hejvillt och att det ofta blir enhetligt, men faktum är att det antagligen är vi som mest är intresserade av inredning och arkitektur som mest hänger här och att man då skulle gilla diverse hus med "mycket personliga" stilar blir liksom en paradox.
Åtminstone jag själv letar mest bland objekten för att hitta inspiration eller bara få fantisera om hur jag själv hade velat bo och ev. ändra i bostäderna. Ser vi något som vi förskräcks över så har vi självklart stor lust att påpeka detta i denna tråd, men vi påpekar ofta när vi hittar vad vi tycker är pärlor. Vi har även självironiskt påpekat ibland att den dagen något av våra egna bostäder finns till beskådan på hemnet så ska vi i tråden hissa och dissa med stor förtjusning.
Vi är heller inte alltid eniga, vi hävdar inte att vi vet bäst, vi är medvetna och har denna tråd som en ventil för att få säga vår mening. Du är välkommen att risa och rosa och höja till skyarna precis vilka inredningar du vill.