Citat:
Ursprungligen postat av
Jaegernz
mitt problem är dock att jag lär mig en arbetsplats fort och sedan lämnar den för nya roliga utmaningar.
Lysande exmpel på hur käpp-rätt åt skogen det går när 9 av 10 som jobbar med rekrytering inte kan sitt jobb och i stället för att leta reda på den lojale medarbetaren, som kan bli företaget troget resten av livet, har gått på myten om att det är så viktigt med social-kompetens mm blaha blaha.
En rekrytering kostar ett antal 100-tusen, vet inte vem man ska skratta/gråta åt, TS som flamsar omkring på det här sättet eller dom som rekryterar fladder-nissar av det här slaget.
Förutom att arbetsgivaren går miste om bra, lojala medarbetare är det en tragedi för alla seriösa jobbsökare, som inte gör sig till och spelar över-sociala, utan tar jobbsökandet på allvar och verkligen vill jobba där dom söker sina tjänster, att inte ens få chansen.
Nej TS ditt beteende är inget att vara stolt över, i mina ögon.