Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Har sagt tidigare ungefär att, det viktiga är att hon sett en ung tjej på platsen nämnd tid, det är det intressanta, hon kan ha sett NN men kan ha varit VB, därför intressant.
Jo, visst har uppgiften ett intresse. Men den stöds inte av några andra iakttagelser dessvärre. Och hela "promenadteorin" bygger på att flera av varandra oberoende märkliga saker inträffat:
- Att VB en lördagkväll beger sig mot MB:s bostad som hon veterligen aldrig besökt honom förut. Dessutom hade han i FB-konversationen sagt följande om eventuella kontakter på helger (896)
Citat:
den 14 april
09:38
Micke Berg
Varför tror du jag är sur bara för att jag inte svarar. Jag vill vara i fred på helgegrna för jag har så mycket jag måste göras och ids inte engagera mig i andras liv då.
- Att KJ minns totalt fel/ljuger fast han är oskyldig om när VB gick
- Att vittnet tagit fel på drygt en timme, en timme under vilka ljusförhållandena ändrades ganska kraftigt
- Att VB tagit en route som är helt logiskt obegriplig hur man än vrider och vänder på saken. Quarrels förklaring att hon ska ha tagit en omväg för att undvika trafiken på Sävastvägen. Fågelvägen KJ:s bostad - Quarrels andra pejlingspunkt på Sävastvägen är det uppskattningsvis 800-900 meter. Den märkliga route som VB skulle ha tagit för att passera vittnets observationspunkt blir om man t ex antar att hon började att gå Flottiljvägen - Lorvenvägen runt 2,5 KM åtminstone. Genom skogen. Problemet är att Quarrel vill inte avfärda några teorier om det inte går att visa att de är helt fysiskt omöjliga. Så går det förstås inte att jobba i en riktig utredning - man måste ha en rimlighetsfaktor i sina analyser, annars kommer man aldrig framåt.