2013-11-28, 14:52
  #1969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brottsfall
Det var 14 oktober, så det kan ju ha funkat att ta av sig jackan, det var ju inte mitt i smällkalla vintern. Den tröjan eller skjorta som fanns under kan ju ha varit synligt ren och det är inte säkert att byxorna fick så mycket smuts på sig, eller att folk reagerar lika mycket i så fall.

Absolut, så länge det inte var värre än så så borde det inte vara något problem.

Sedan kan man fundera på vad han skulle ha gjort om det hade varit värre, t ex om han fått blod på fler kläder eller han blivit skadad på något sätt. Tar han risken att återvända till KTH för att försöka hitta en toalett där han kan tvätta av sig? Eller åtminstone en fontän att tvätta händer och ansikte i?

Det vore intressant att veta om det ringdes något samtal från någon annan telefonkiosk i närheten vid den tiden, ifall GM insåg att han inte var i skick att visa sig bland folk och behövde hjälp att komma därifrån.
Citera
2013-11-28, 14:59
  #1970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piggros
Vaxholm är inte så stort. "Alla känner alla", för att använda en sliten fras, och det var mer så 1996. Det fanns bara en högstadieskola, de flesta busschaffisarna bodde i Vaxholm, o s v. För en kille som bott där hela sitt liv fanns det, trots den tidiga timmen, en påtaglig risk att stöta på en förälder till en gammal klasskompis, ett syskon till någon som man gick på scouterna med, en väninna till ens mamma, o s v.

Om MGM begått mordet och dessutom ringt samtalet så tror jag att det var en psykos (typ Mattias Flink). Jag får omöjligt in samtalet i profilen för en fullfjädrad beräknande psykopat. Samtalet tyder också på att han inte längre är "i" psykosen. Han bör i så fall mått så dåligt att han knappast satt sig på en buss ut till Vaxholm.

Om det stämmer skulle han heller knappast flyttat till en lägenhet så nära brottsplatsen några år efter, alltså bodde han där redan 1996 för att bli skriven där senare.

Det refereras ibland till att han var på samma fest som BO och även att han förekommit i utredningen. Hittar ingen bekräftelse på det men om min teori om tillfällig psykos stämmer bör han ha mått så dåligt att även en normalklantig polis borde fattat misstankar om de förhört honom. I så fall borde han ha kollats mot DNA spår långt tidigare.
__________________
Senast redigerad av Elefanthjarnan 2013-11-28 kl. 15:42.
Citera
2013-11-28, 15:00
  #1971
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SebbeStockholm
Fri bevisföring är rätten för parterna att åberopa alla former av bevisning.

Fri bevisprövning innebär att domstolen inte behöver underkänna bevis pga hur bevisningen uppkommit. Även bevisning som polis har kommit åt genom en olaglig handling får domstolen pröva. Till skillnad från USA där bevisning som tagits fram olagligt måste underkännas av domstol.
Tack. Vet vad det innebär men är ingen jurist så termerna..
Citera
2013-11-28, 15:02
  #1972
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Orton
På google maps street view kan man fortfarande se hur det såg ut innan Swartlings blev en byggarbetsplats. Att PH skulle gena över Swartlings för att komma till gångvägen på andra sidan det höga stängslet verkar osannolikt när man ser bilderna från Googlebilen.

Ja, gunnebostängslet var ju också ganska högt, i så fall hade han behövt slänga över sin väska först och sen klättrat.
Här finns fler bilder: https://www.flashback.org/sp46307692

Brottsplats:
http://i.imgur.com/JugGhNM.png

Gunnebostängslet mot gångvägen, bild innifrån området:
http://i.imgur.com/5T3CYYG.png

Det skulle väl i så fall vara om han hade upptäckt tidigare att grinden i gunnebostängslet brukade vara uppställd. Men frågan är ju om ändå inte ridskolefolket såg till att ha grinden låst.

Leif GW sa i Veckans Brott 2011 att PH kanske tog vägen över ridskoleområdet för att han ville skaka av sig förföljaren, men varför ta den risken att ge sig in där? Fast PH kanske inte hade passerat inne på ridskoleområdet tidigare, och trodde att det var ett lika lågt staket på andra sidan som mot Valhallavägen?

Alternativ: Kan GM ha hotat honom att gå in där? Kan GM ha snott väskan och sprungit in så att PH följde efter?
Citera
2013-11-28, 15:08
  #1973
Medlem
MrFolds avatar
Låter inte scenariot med att gm slänger/tappar knivslidan som att det inte är någon vanerånare vi pratar om? Det är cirka 350 meter från korsningen Villagatan/Valhallav. till den dåvarande entrén till ridskolan ungefär i höjd med t-korsningen med Brahegatan. (Det är såvitt vi kunnat bedöma inte möjligt att ta sig in på ridskoleområdet från Lidingövägen). Kvar att förklara är ju också varför han sprang in på ridskoleområdet. Vi har sett teorier nu i tråden om att det var Per som försökte avstyra ett rån och jagade någon in på området. Tänkbart kanske, men inte jättesannolikt. Att han skulle fly in där... Det verkar inte heller rimligt dock.
Citera
2013-11-28, 15:21
  #1974
Medlem
Cap. Morgans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggros
Vaxholm är inte så stort. "Alla känner alla", för att använda en sliten fras, och det var mer så 1996. Det fanns bara en högstadieskola, de flesta busschaffisarna bodde i Vaxholm, o s v. För en kille som bott där hela sitt liv fanns det, trots den tidiga timmen, en påtaglig risk att stöta på en förälder till en gammal klasskompis, ett syskon till någon som man gick på scouterna med, en väninna till ens mamma, o s v.

Första måndags-morgonbussen till Vaxolm på den tiden var nog mest värnpliktiga/militärer eller annat folk som inte bor där ute. En snabb titt efter ett bekant ansikte från lite avstånd räcker nog, att han var på platsen i sig är ju inte konstigt...
Citera
2013-11-28, 15:27
  #1975
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brottsfall
Det var 14 oktober, så det kan ju ha funkat att ta av sig jackan, det var ju inte mitt i smällkalla vintern. Den tröjan eller skjorta som fanns under kan ju ha varit synligt ren och det är inte säkert att byxorna fick så mycket smuts på sig, eller att folk reagerar lika mycket i så fall.

Det var omkring 7,2 grader varmt i Stockholm kl 06.00 den dagen. Ingen nederbörd.
http://data.smhi.se/met/climate/time_series/day/temperature/SMHI_day_temperature_clim_9823.txt
Citera
2013-11-28, 16:12
  #1976
Medlem
Orsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WaltzingMatilda
Nja, snabbaste vägen hade inte varit att ta sig ner i tunnelbanan utan som vittnesuppgiften nedan. [Brahegatan]

Jag blev tvungen att göra ett praktiskt experiment (men bara av teoretiskt intresse ) eftersom jag var övertygad om att snabbaste vägen är via T-banestationen, den går ju diagonalt under kvarteren.

I normal promenadtakt tar det ca 7 min från Swartlings till telefonautomaten via Brahegatan, via T-banan tar det ca 5 min.
QED
__________________
Senast redigerad av Orsa 2013-11-28 kl. 16:22.
Citera
2013-11-28, 16:22
  #1977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nerd2
Det var omkring 7,2 grader varmt i Stockholm kl 06.00 den dagen. Ingen nederbörd.
http://data.smhi.se/met/climate/time_series/day/temperature/SMHI_day_temperature_clim_9823.txt

Angående att tillfälligt ta av sig jackan (buss, och sen på Vaxholm) är det bra att känna till att det inte var någon nederbörd. Hade det ösregnat ser det konstigt ut utan jacka.

Om MtGM skulle ta sig mot Vaxholm, bort från brottsplats/telefonkiosker, och ville undvika Östra Station så fanns det tid att promenera i rask takt bort till busshållplatsen vid Roslagstull:
http://goo.gl/maps/ibYtX

Första turen mot Vaxholm går idag från Östra station 05:49, så den bör väl gå några minuter senare från Roslagstull.

Eller, som väl någon redan har skrivit, ta tunnelbanan från T Östermalmstorg.
Åker man mot universitetet går det att hoppa på bussen där mot Vaxholm.


Citat:
05:49 Tekniska högskolan

blåbuss 670 mot Vaxholm

ca 05:50 Roslagstull (på Valhallavägen)
ca 05:52 Albano
ca 05:53 Universitetet södra
ca 05:53 Universitetet norra
05:58 Danderyds sjukhus
06:03 Roslags Näsby trafikplats
ca 06:07 Kocktorp
ca 06:10 Östra Ryds kyrka
06:12 Kulla vägskäl
ca 06:14 Polackstorp
ca 06:15 Ladvik
ca 06:16 Nibble
ca 06:18 Bullerholmen
06:20 Engarn
ca 06:21 Kullö
ca 06:22 Eriksövägen
06:23 Pålsundsvägen
ca 06:24 Kronängsvägen
ca 06:25 Timmermansvägen
ca 06:26 Vaxholms kyrka
ca 06:27 Västerhamnsplan
Citera
2013-11-28, 16:24
  #1978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Orsa
Jag blev tvungen att göra ett praktiskt experiment (men bara av teoretiskt intresse ) eftersom jag var övertygad om att snabbaste vägen är via T-banestationen, den går ju diagonalt under kvarteren.

I normal promenadtakt tar det ca 7 min från Swartlings till telefonautomaten via Brahegaten, via T-banan tar det ca 5 min.
QED

Intressant! Nån som vet om det fanns övervakningskameror i tbanan redan då?
Citera
2013-11-28, 16:30
  #1979
Medlem
Orsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stokson
Intressant! Nån som vet om det fanns övervakningskameror i tbanan redan då?

Förmodligen men erfaren brottsling har nog Hasse Aro-komplex och undviker sådana. Troligt är dock att T-stationen inte hade öppnat, dock hårfint.

Edit: Nergången till T-banan är precis på samma ställe som man korsar Valhallavägen för att komma till Brahegatan. I tunnelbanan fanns det garanterat telefonautomater.
__________________
Senast redigerad av Orsa 2013-11-28 kl. 16:40.
Citera
2013-11-28, 16:37
  #1980
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nerdfeud
Intressant att polisen efter så lång tid får någon häktad för mordet.

Jag själv är lite inne på svartsjukespåret (om nu den gripne är GM).

Spekulationer:
Fest på KTH, GM är där i sällskap med några kursare från SU, därav kanske en tjej han är intresserad av. Kvällen är trevlig, fram tills Per dyker upp (23.30?)
Tjejen (BO´s flickvän?) väljer att umgås resten av kvällen med Per. GM sitter i hörnet hela kvällen och följer svartsjukt Per och tjejen från distans. Blir fullare, och fullare, går hem, får en idé om att "skrämma" Per.

Tar med sig en kniv (hans lägenhet kanske renoveras under tiden? Verktyg ligger framme? Därav eggen på knivbladet?), och beger sig tillbaks mot KTH, och slänger slidan till kniven på tillbakavägen (på parkeringen i mitten av Valhallavägen), och ställer sig på andra sidan, mittemot KTH,och väntar på Per.

Den "geniala idén", på fyllan, är att skrämma Per. Inte att döda honom, kanske att skada honom.

GM springer ifatt Per, och säger att han ska åt samma håll (de är småbekanta med varann efter kvällen?), och vid Swartlings tycker GM att de ska gena via ridskolan (eller så gör de det med samförstånd). Där ställer GM Per "mot väggen", och drar fram kniven. Hätsk diskussion uppstår och Per, som ställt ner väskan på marken försöker lugna GM. (Kolla på stillbilderna från FUP(?) som visas i "Veckans brott" avsnittet)

GM är dock full och rabiat, och går till anfall. Per gör motstånd, GM hugger/skär honom en gång, Per kämpar vidare, och efter flertalet hugg rinner livet ur Per. Snabbt. GM får PANIK. Tappar och glömmer kniven på plats. Iscensätter ett rån, och springer därifrån, huvudlöst mot City.

GM har redan fruktansvärd ångest, och bestämmer för att ringa 112. Ångrar dock sig sedan, när operatören ställer för många obekväma frågor.

Efter samtalet tänker han ifall han ska göra som han sa åt 112-operatören, gå tillbaka till brottsplatsen. Men låter bli, han går hem, och sover ruset av sig.

Dagen efter hör han att Per har dött. Han förstår allvaret i situationen, och låter bli att ge sig till känna.

När han sedan ser att polisen fumlar i mörkret, blir han mer och mer lättad för varje dag som går...

---

Säg till om jag har uppenbart fel! Skulle vara sjukt intressant att se FUP:en...

Din teori är en av de få som verkar rimlig. Det är ju dock väldigt ovanligt att man klarar att leva ett så städat liv med något sånt på sitt samvete. Ovanligt men knappast omöjligt.

En annan teori är att MGM av någon anledning kommit i sällskap med mördaren, han var för full för att avstyra bråket men känner sig så medskyldig att han inte vågar träda fram.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in