Citat:
Ursprungligen postat av
enlevandeman
Det Okända har fått oförklarliga ljud på film ganska många gånger. Dock har de inte ens försökt få det på film då, utan det har bara kommit med av en slump. Jag förstår skeptikerna förbiser saker de vägrar tro på.
Sedan så är programmet "Det Okända" inte uppbyggt efter att fånga paranormala saker (händelser) på film, även om jag och många andra skulle vilja att det var så. Vad är det du/ni inte förstår? Flera i tråden frågar samma sak. Ni har redan fått erat svar, men blir aldrig nöjda.
Ett exempel:
"Åh, men jag är dum i huvudet så jag måste fråga flera gånger, kan du inte förklara varför programmet aldrig fångar nåt paranormalt på film!"
Det finns andra dokumentärer som visar händelser om du nu vill se sådant. Du har Ghost Hunters, Destination Truth, Fact or faked osv. Även klipp och videos kan du hitta på internet som folk har fångat på film. Google is your friend, smart people use google. Tyvärr är många videos fejk, så där är det svårt att veta vad som är äkta eller ej. Det borde vara dödsstraff för de som gör fejkade videos, men du kanske går igång på fejkade videos? Paranormala saker ska man uppleva själv annars är det ingen ide. Ni blir inte troende efter att ha sett massa videos.
Nåja. Det Okända kanske kan klippa in lite grejer som flyger omkring för din skull. En flygande bild på din avatar kanske? Då blir du väl nöjd?
Var får du det ifrån att det är "oförklarliga" ljud?
Vad jag vet var det en gång dom hörde en man sjunga (tror jag) - i ett stort hus med folk, och eftersom ingen har tagit upp det eller nämnt det som något exempel, tex Caroline Giertz själv när jag frågat henne om just sådant, så hade det nog en förklaring. Men den ville dom nog inte ta med i programmet
Kan du inte säga vilka fler gånger det hänt, och vad det varit, eftersom du säger det hänt många gånger..!
[edit - ändrade flera gånger till många gånger]