Citat:
Ursprungligen postat av
Valfrid
Bolaget har precis tagigt in ca 4 miljoner i kapital.
Sedan vet nog dom flesta att förhoppningsbolag i utvecklingsfas inte tjänar några pengar, tämligen enkel mattematik. Bolag av denna typ värderas på framtida förhoppningar bland annat.
I detta fallet har man kommit förhållandevis långt och har en produkt som har starkt stöd bland forskningen. Dessutom är marknadslanseringen runt hörnet.
Nej jag anser att den låga värderingen på 15 miljoner är allt för låg och att detta inom kort kommer rättas till. I nuläget tycker jag att ett börsvärde mellan 30-40 miljoner är berättigat och i höst när lanseringen i gång så kan den bli betydligt högre beroende på utfall.
Marknaden för bolagets produkt är enorm !
Du kan inte spekulera i börsvärde utan att kunna presentera ex vilken omsättning företaget satsar på att ha detta år, vilken målsättning osv. Annars kan jag skapa ett AB som ska tillverka bilar och säga, Marknaden för min produkt är enorm, vi borde ha ett börsvärde på minst 1 miljard inom ett år.
Men tyvärr funkar det inte så.
Enorm marknad för en produkt som troligtvis är svindyr och ska förhindra folk från att ta självmord? Vilka ska köpa den? De på psyket vet alla redan om att de är självmordsbenägna så där finns inte marknaden.
Sedan, hur går det för Jays som du tokhyllade vid årskiftet? Är det ca 50% back?