Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Där håller jag inte med dig.
Det ska egentligen inte kunna hända att bevis är motstridiga, eftersom bevis visar vad som är sant, och det finns bara en sanning. Men det händer, och då får åklagaren ta ställning till vilket bevis som är riktigt i gärningsbeskrivningen. Sedan kan försvaret ta fram det andra beviset och använda det mot gärningsbeskrivningen, och då får domstolen ta ställning till vilket bevis som är riktigt bortom rimligt tvivel.
Först skrev jag att jag "nog" tänkte rätt och sedan avslutade jag med ett frågetecken, så egentligen finns det ingenting att inte hålla med om, så att säga.
Det jag var ute efter var om polisens samlade bedömning (exklusive rättsläkarens bedömning) kan visa på ett dödsdatum och rättsläkarens enskilda medicinska bedömning på ett annat. Helt enkelt att polisens samlade bedömning
behöver medicinsk bekräftelse innan de kan uttala sig om ett datum. Jag tvivlar alltså på att Schönbeck skulle göra ett uttalande om dödsdatum öht, om de inte fått det bekräftat från rättsläkare.