Citat:
Ursprungligen postat av
Svithjod
Fast just nu är pengar rekordbilligt, när räntorna går upp så stiger lånekostnaderna och då måste lönerna hänga med för att du inte ska få en omvänd effekt, dvs., färre och färre har råd att kliva in på marknaden.
Om man får lita på bankerna, vilket man bör göra, så kan vi se att dom långa räntorna är toklåga. Du kan binda dina lån på 10 år under 4% utan att ens pruta på det. Vad tror du att det betyder? Att räntorna ska börja tokrusa inom de närmaste 10 åren.... Nej det är inte speciellt troligt då banken har järnkoll på detta.
Det som kan sänka priserna är krav på ytterligare amortering. Dels för att det påverkar konsumtionen negativt, men också att folk inte kommer att ha råd att amortera på samma sätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Svithjod
Vidare har vi idag en hög skuldsättning i de områden där priserna stigit mest och som går generellt bäst i Sverige, dvs storstäder och regionala centra.
Det stämmer och det är ett bekymmer att folk inte förstår att man ska amortera medan räntan är låg.
Citat:
Ursprungligen postat av
Svithjod
De priserna är i mångt och mycket skapade av att priserna tidigare har stigit och man har kunnat göra "karriär" i bostadsmarknaden.
Jag skulle säga att det är räntenivåerna och framförallt de långa räntorna som påverkar prisnivån. Nu vet folk vad det kommer att kosta de närmaste 10 åren och riktar in sig på det i sin bostadsbudget.
Tidigare hade bostadsköparna +10%-räntor i bakhuvudet, vilket påverkade prisnivån då fram tills finanskrisen kom och sänkte räntorna till nästan noll.
Citat:
Ursprungligen postat av
Svithjod
Vidare är snacket om "bostadsbrist" skitprat, det finns i stort ingen bostadsbrist för personer med jobb, däremot är det en del som inte kan bo där de vill bo men det är en annan sak.
Det är hur som helst inte svårt att hyra ut en lägenhet i sthlm. Sätt ut en annons på blocket och du kommer att få hundratals svar. Alla vill och ska prompt bo i sthlms innerstad.
Om man ser till vad folk faktiskt vill och kan betala borde bostadspriserna vara högre än dom är idag. Jag har själv en vän som hyr ut sin bostad i sthlm till nästan dubbla sin nettokostnad. Detta trots att han köpt på toppen.