Citat:
Ursprungligen postat av
PussyMagnet
Ska käka det i 6-9 månader sa läkaren! Har på bägge händerna och det ser förfärligt ut. Är jätte nojjig ifall det är något kroniskt med tanke på att roaccutan är en stark medicin

Det blev så för mig med men det kommer försvinna.
Jag kommer nu påbörja min
fjärde Roaccutan-kur. Den första varade 7 månader. Den andra 4 månader då jag fick avbryta pga överdosering. Den tredje varade 6 månader om jag minns rätt, den tredje var låg dos.
Nu säger min hudläkare att den fjärde kuren ska vara 3-4 månader. Ska börja med 20 mg per dag och öka till 50 mg per dag.
Jag tycker 3-4 månader låter för lite. I min erfarenhet är det ju efter 4 månader förbättringen börjar komma.
Jag har inte riktigt förtroende för min hudläkare. Hen är 75 år gammal och idag på mötet frågade denne hur mycket jag vägde, jag svarade, och 10 sekunder senare frågade hen hur mycket jag vägde. Svarade då "jag sa ju nyss det?" varpå hen kollade på mig och bara log.
Jag ska försöka få kuren förlängd. Mest troligt kommer ju min akne komma tillbaka även efter denna fjärde kur.