Okej, precis hemkommen..
Det första som slog mig var att det var litet, 3 små bord var det enda som fick plats där inne, liten mysig och väl inredd lokal. Det var fullt på borden när jag kom plus två stycken stod och väntade på hämtmat, fick ganska snabbt beställa och valde en "New Yorker" med pommes, det är en dubbelburgare med bacon och cheddar.
http://imageshack.us/a/img607/7201/img15271.jpg http://img854.imageshack.us/img854/2286/img15261.jpg
Ett bord blev ledigt och jag plus min sidekick slår oss ner, jag kollar mig runt och ser diverse tavlor och planscher, han har verkligen fångat "50tals känslan" som han vill förmedla.
Maten tog inte super lång tid enligt mig, ändå säger han som står i kassan att han kan bjuda på dressing för att det tog lång tid (antar pga att det inte fanns några lediga bord när jag kom? För väntade inte mer än en kvart iaf).
Tackar ja till en barbecue dressing, och får tallriken serverad.
Ett okej lass med pommes samt en burgare som var väldigt stor, svårt att uppskatta vikten på själva köttet men det var ordentliga bitar. Dessvärre lite bacon snålt, men helt klart godkänt utseende mässigt.
http://imageshack.us/a/img7/5200/img15281.jpg
Börjar smaka av pommes och dom är väldigt bra friterade, bra kryddade och slås av en väldigt bra smak på deras barbecue dressing, detta är ett väldigt stort plus för mig, då en bra burgare förtjänar bra pommes.
Sen så var det dags för hamburgaren. Börjar med att smaka av köttet som är kanske lite smaklöst egentligen (när jag äter det enbart), brödet som såg trevligt ut smakar bra och känns verkligen färskt. Skär en bit så jag får med både sallad, dressing, kött, bacon och bröd. Det är då jag förstår varför denna förtjänar en egen tråd här. Detta blir verkligen en burgare att minnas, smakerna som innan kändes ganska tunna på köttet märks inte, nu var det en smärre orgasm i munhålan och jag äter upp denna ordentliga burgaren ganska snabbt. Kan säga att inte en gång under middagen kände jag någon form av snabbmats känsla, det var som att ha gjort i ordning en riktigt god burgare hemma, eller från någon fin restaurang. Detta var alltså en välgjord hamburgare som var färsk, inte för lång väntetid och framförallt: Smakade underbart.
Då ska vi ta en snabb utvärdering av det här, positiva saker: Super god, färskheten är något som inte går att få på andra snabba ställen, en stor portion, flera olika (som troligtvis också smakar bra) burgare, fanns vegetariskt och kyckling, trevlig personal, okej pris.
Det enda negativa jag kan hitta om stället är att det bara fanns 33cl drickor(?) och att det är för litet/fel läge för den potentialen som stället har! Men detta drar absolut inte ner betyget på burgaren, för att hitta något negativt där så får man vara riktigt kräsen.
En liten sumering
Jag åkte alltså 16mil för att testa denna burgare, la ut 124kr på den och blev jätte nöjd, blev super mätt. Även fast jag hade sjukt höga förhoppningar på den så överraskade den mig, och det kommer från och med nu vara standard för mig att äta där när jag är i Jönköping. En burgare som får en klar 10/10 av mig, då det är svårt att hitta något dåligt med den, det lilla negativa man kan hitta övervägs av allt det positiva. Ett måste att testa om man kan!
Lite synd enligt mig att det inte är gång avstånd från city men fanns gott om parkeringar där. Testa den, tack för mig.
-Liquid.