Citat:
Ursprungligen postat av Belseb
Nu får ni ge er, det behövs inte flashas om eller krånglas, det tar 20 minuter max att klocka om den och kan göras helt från telefonen utan att röra en dator.
http://wiki.maemo.org/Kernel_Power
Precis!
Det funkar oftast utan att flasha om.
Här är det!
http://wiki.maemo.org/Kernel_Power#Deinstallation
Följ instruktionerna EXAKT, så kommer det att fungera.
Det tog mig ett gäng försök.. tills jag började fundera på vad fan jag gör för fel, och då såg jag att det saknades ett bindesträck i ett av kommandona. Men efter dom tre lätta stegen vilket tog två minuter, så var jag klar.
Så jag återställde till orginal.
Varför gjorde jag det?
Jo, för jag hade fått för mig att "File transfer" programmet skulle fungera då, vilket det inte gjorde.
En annan anledning var att när jag körde mobilen klockad, så hackade det i skype när jag pratade med någon. Så nu kör jag i orginal-läge för att se om det funkar bättre. Annars klockar jag tillbaka.
Jag körde på 850mhz och batteritiden var avsevärt bättre för mig. Men jag ändrade aldrig någon volt eller så, klockade bara upp den.
Men ska se om skype fungerar bättre nu, om den inte gör det så kan jag lika gärna klocka upp den igen till 850, och installera advanced power kernel igen, eftersom filetransfer inte fungerade för mig med nokias kernel.