[quote=Ormen Långe|53234595]
Citat:
Det är dock fortfarande inte av något nämnvärt intresse hur pjäsen rekylerar.
(d.v.s. när granaten redan har lämnat eldröret
och pjäsens beteende inte påverkar granaten det minsta)
Det som är intressant är hur pjäsen vibrerar
(vilket kameran inte kan fånga upp) 5-10 sekunder senare, när nästa granat avfyras
och vad som sedan händer under skjutförloppets
första 1/100-dels sekund (som kameran inte kan fånga upp).
Så frågan är närmast vad som dämpar ut rekylrörelsen i.s.f. att fjädra.
Är det stötdämpare som på Donar, eller fjädrande däck som på Archer.
Fast nu svänger hela chassiet, när det slutat svänga så vibrerar eldröret som när det slutat vibrera är färdigt för nästa avfyring, nu talar jag om den tyska minivarianten Donar.
Så nej att den slutar vibrera före Archer håller jag för helt uteslutet, däremot tror jag att panzerhaubits 2000 håller emot bättre, men inte så konstigt då det är en större och tyngre maskin än Donar.
Archer har dels dämpare på eldröret som tar upp mycket av rekylen dels står den på stödben så att hjulen tar upp det mesta av rekylken håller jag för osannolikt.
Dock verkar i princip alla moderna lättare självgående pjäserna ha liknande prolem, israeliska,franska, Tjeckiska, Sydafrikanska, Serbiska, Tyska etc.
Jag tror det handlar mer om att Archer har en tuffare kravspec och norrmännen med stöd av att den inte uppfylls kan backa ur.