Citat:
Ursprungligen postat av Logga-ut
Det behöver inte vara mellan umgängena det kan vara i umgänget som något händer, nu menar jag inget negativt som Daddy gör, jag menar mer att hela situationen kan bli pressad beroende på hur umgänget är upplagt och hur det ska genomföras.
Det kan handla om något så enkelt som att Daddy blir ledsen när hon går, eller att hon blir ledsen när hon ska gå. Barns sätt att värja sej för jobbiga saker är att undvika dom. Jobbiga känslor är jobbiga saker, om det sista hon minns är att det var jobbigt att lämna så kan det vara det hon har tagit med sej. Då får man jobba för att överbygga det och försöka nå fram till en bättre minnesbild till nästa gång.
Jag är inte säker på att bryta för att hon är upprörd är det bästa sättet, men jag har inte varit där och sett. Rent generellt tror jag att byta miljö och att vänta ut barn är det som brukar fungera bäst, men det kräver ju lugna och sansade vuxna.
Det har ju gång på gång visat sig att det som är intressant är uppgifterna Daddy undanhåller. Han skriver bl.a. inte att han glömmer umgängen eller möten på familjerätten. Han skriver inte om sitt alkohol- och tablettmissbruk under förhållandet, han skriver inte om hur ångerfull han var efter separationen och hur han lovade bättra sig, han skriver inte om att han tappat bort sin son ett flertal gånger vid umgängen och fått hämta honom på polisstationen eller att vilsen son själv hittat tillbaka till bilen och hoppats att även pappan skulle komma dit, han skriver inte om att han talar illa om mamman inför dottern, han skriver inte om att han ibland blir så upprörd vid umgängena att han skakar.
Allt detta finns som dokumenterade vittnesmål.
Med tanke på hur kontaktpersonen tidigare beskrivit Daddy ha bristande impulskontroll och tendens att överreagera hysteriskt så är det ju inte omöjligt att något sådant hänt även här. Daddy beskriver även sig själv som "hålögd och lätt att falla i gråt". Små barn upplever det oftast obehagligt när vuxna gråter, det är ju de vuxna som ska kunna vagga barnen i trygghet att allt är ok. Och om detta gråtet sker när barnet ska lämna så får ju barnet obehagliga skuldkänslor.
Kontaktpersonens vittnesmål:
Citat:
[Daddy] hade bristande impulskontroll och visade alltid tydligt för [Dottern] att han blev ledsen när han skulle lämna henne. Vid det sista umgängestillfället skulle hon sätta in [Dottern] i sin bil. [Dottern] var trött och blev ledsen. [Daddy] ryckte då ut [Dottern] ur bilen och sade att han skulle köra henne hem. Han var hysterisk.
Detta måste ha varit mycket obehagligt för dottern, att se sin far hysterisk, det kan vara en bidragande orsak till det Daddy nu påstår att barnet inte längre vill ha dessa umgängen.
Det är ju inte behagligt att komma glad till en farsa som avslutar umgänget i ett känslomässigt kaos.
Det vill inget barn.