Citat:
Ursprungligen postat av wooten
Dock så drar du denna slutsats utifrån en bok som enligt dig är en sagobok. Inte vidare konsistens kan tyckas.
bibeln är bara en sagobok i den bemärkelsen att sanningarna i den är delvis skrivna i sagoform/allegori, eftersom folk på den tiden kunde inte förstå dom djupare sanningarna, så våra visa förfäder (som ibland kallas gudar i historien) kodade dom i sagor, så att vi skulle vara intresserade, och att vi skulle bevara dom.
på det sättet kan dom mindre intelligenta människor läsa bibeln som sagor, och få en grundläggande bild av sanningen, och de som är mer intelligenta kan förstå den djupare meningen i sagorna. koranen och andra heliga skrifter är skrivna på samma sätt.
bara för att något är skriven i sagoform så betyder det inte att det inte finns sanning där, och en koppling till verkligheten.