2012-11-14, 11:16
  #5089
Medlem
Kroesmanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Trams........ ... ... ...
Du lyckas inte debunka modern vetenskap (även om du skulle lyckas debunka vetenskapen ger det inte dig per definition rätt, utan det visar endast att vetenskapen är fel). Och du lyckas inte presentera ett enda bevis för din egen ståndpunkt. Dina invändningar mot vetenskapen är i banalaste laget och dessutom baserade på misstolkningar. Du har inte funderat på att du blir kritiserad för att du inte kan något alls i ämnet?
Citera
2012-11-14, 11:16
  #5090
Medlem
Luffarlasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
nu ska ni inte vara arga pojkar, vi sitter alla ihop i energinät så varför tro att ilska och ignorans mot mig är nån sorts lösning så ni slipper inse vad verkligheten är ?
Jag vet inte varför du fått för dig att människor är arga. Irriterade ja, men arga nej. Är detta ett standard-försvar för dig kanske - om de inte håller med dig så är det för att de är arga? Där emot så tror jag att när du kontinuerligt insisterar att människor är arga när de faktiskt inte är det... så gör människor arga. Det är provocerande, men vilket så klart du bara har dig själv att skylla om du upplever det som så.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Måste ni skydda er själva från sanningen eller går det att inse vad en inteligent design är och vad som krävs för att skapa den?
Jag tror ingen här "skyddar sig från sanningen", de flesta välkomnar nog sanning oavsett hur otrevlig den må vara (till skillnad från vissa personer här... ja, du ska känna dig träffa nu). Där emot tror jag merparten är skeptiker, och tro är därför reserverat för utsagor och påståenden som har bevis som talar för dess existens. Jag har själv följt ID-debatten i många år, särskilt så som den uttryckt sig i Amerika, och jag lovar, intelligent design har verkligen noll bevis som stöd. I kontrast, evolutionsteorin har alla bevis på sin sida - det finns verkligen ingen biologisk fakta, som vi känner till idag, som evolution inte klara av att rationellt förklara. ID-rörelsen lever på att omdefiniera ord och termer, och göra vaga och obskyra liknelser, så som när forskare sa att DNA liknar en "kod", på vilket ID-människor var snabbt ute med att säga att "en kod behöver en programmerare". Men detta är att gravt missförstå och misshandla diskursen, de har inte läst vad forskare menar när de säger "kod". Jag tror bara du behöver bli lite mer objektiv och kolla på bevisen först, och dra en slutledningen efter, inte före.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Finns inge bevis för "evolutions-steg" typ mellanraser mellan arterna såkallade evolutionprojekt där ett gäng djur med samma gener och vapen får testa sig fram genom djungeln och den som överlever den får jucka sina gener vidare medans dom andra dör ut..
Vet inte vilka kreationist-sidor du absorberat för att kunna trycka ut dig denna hårda goja. Faktum är att fossila arkivet innehåller miljontals "mellanraser" som även uppfyller kreationisterna mest stränga definitioner. Jag tror helt enkelt att du väljer att blunda eller ignorera bevis just nu, därför detta är vad du måste göra ifall din förutbestämda syn på världen skall passa ihop. Vad vi exempelvis ser i arkivet är en art som dör ut för att sedan ersättas med en snarlik men fortfarande något morfologiskt annorlunda art. Vart var denna senare art tidigare? Och vart tog den första vägen? Evolutionsteorin förklara denna observation alldeles utmärkt.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Så det finns helt enkelt inte bevis nog för att säga att det är förklaring på allt..
Enbart någon som totalt vägrar ta del utav biologi kan säga något sådant.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Likaså Bigbang teorin, som går totalt emot energikonserveringlagarna eller vad det heter..
Och ni trilskas med att man ska lyssna på människor som lär ut 2 teorier som motsäger varandra, den första kan inte existera utan den andra så bör man inte ifrågasätta varför dom lärs ut som en sanning?
"Eller vad det heter"? Jag föreslår att du läser upp dig på både Big Bang och fysik (om du är kapabel till något sådant), det finns ingen innebörders konflikt här. Du arbetar förmodligen under felaktiga premisser om antingen den ena eller bägge.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Om vi sen skulle börja rabbla upp bevis för inteligent design teorin, då skulle det helt plötsligt bli en hel lista med saker som tyder på inteligens och listan skulle inte sluta skrivas på säkert miljontals år om vi bara skulle skriva ner allt som kräver en inteligens tex. motorer i celler och organsystem, fotosyntes coh sånnt.. Listan skulle bli så massiv så den skulle nite ens gå att skriva eftersom mängden djur som existerar på jorden går knappt att greppa hur många och sen insektsvärlden är ännu mer massiv och går vi ner på lägre nivåer så blir det mer koplext mer liv..
Och går vi ännu djupare kommer vi hitta ren energi som är grundstenen som går igenom allt i våran värld, allt liv, all materia, alla planeter , alla solar..

Jag skulle jättegärna vilja se denna fiktiva "lista", då ingen någonsin verkar gjort sig besväret att faktiskt skriva ned den. Som jag sa innan, ID-rörelsen lever på att omdefiniera termer och ord, samt utöva semantisk akrobatik för att kunna göra arbiträra och ytliga likheter. Men har de faktiska bevis? Som en annan användare var snäll att peka ut; ID-rörelsens BÄSTA argument och "bevis" har t.o.m. passerat en officiell domstol (Kitzmiller vs. Dover) och ID-rörelsen gick där ifrån som totalt sågade förlorare efter har fått sina absolut bästa (och kanske enda) argument totalt förstörda. Så den "intelligenta design" du ser ute i naturen är något du själv föreställer dig, det är du som artificiellt placerar den där men din konstiga semantik. Du gör en dygd utav okunskap och drar slutsatser från selektiv data.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Det är därifrån designerna till dom inteligenta systemen kommer ifrån och sen skickas den antagligen ut evolutionvågor från galaxens center som gör att vi evolutioneras med jämna mellanrum.. avancerade koder som är inprogramerat i DNA kan inte komma från nånannanstans än det nätet eftersom det finns absolut inga bevis för att ett djur evolutioneras ungefär som en hjärna att den lär sig medans den lever och utvecklar vapen..

Du skriver som en kratta och jag har generellt haft svårt att förstå vad du menar, men detta stycke tror jag är bortom mänskligt förstånd. Jag fattar verkligen ingenting... är det ens svenska? Finns det faktiskt en rationell tråd av förstånd i utlägget som man kan logiskt följa och förstå? Verkar inte så...

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Det går lixom inte att utveckla ett vapen för djuret hinner dö om inte vapnet fungerar..

Liksom ovan, jag har svårt att förstå vad du försöker säga eller implicera här... djur som inte kan försvara sig själva är tämligen utdöda sedan länge, utkonkurrerade i evolutionens spel. De djur vi har kvar på jorden idag är ju Crème de la Crème - de bästa utav de bästa. Men 99.9% av de arter som någonsin levt på jorden har vid något tillfälle dött ut.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Men om vi zoomer in istället för att titta på djur då, på en cell tex.. hur skulle en cell kunna utvecklats till den koplexa organiska konstruktion det är?

Argument from Ignorance. Evolutionsteorin förklara utmärkt detta. Även celler är offer för evolutionens process. De tidiga cellerna var inte så avancerade som dagens celler. Du verkar förvänta dig att dagens cell var också de första...

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Ingen logisk mäniska kan nånsin tro att cellens alla motordelar och batteri/energidelar, försvar och transportsystem.. skulle ha uppstått genom trail and error , det är så långt ifrån logiskt man kan komma för cellen fungerar inte om en del fattas och det är miljontals saker som ska fungera i harmoni med varandra..

Men evolution är slutledningen man kommit fram till efter man observerat biologisk fakta, och evolution och naturligt urval förklara utmärkt hur simpla system blir allt mer avancerade. Har du ens läst vetenskapen? Detta är så klart en retorisk fråga, för nej, det tror jag du inte har. Du är gissningsvis ett småbarn under 18 som blivit helt köpt utav lättsålda plattityder.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Och ni tycker det är vetenskap att säga att det är en slump? allt liv har avancerats från mindre avancerade djur till mer avancerade bara genom att själv testa sig fram i naturen, vilket vapen funkar bäst, 4 klor eller 5 klor, så vann den som hade 5 klor för den kunde få mer mat?

Strawman - du attackerar en position som din motståndare inte innehar. Detta är också mitt personliga favoritargument från kreationister - att evolution bara är "slump". Mutationer må ske någorlunda slumpartat (en mutation är grund och botten ett kopieringsfel i arvsmassan, vilket är en oundviklig konsekvens utav biologins icke perfekta struktur), men hur denna mutation förs vidare till nästa generation sker genom en mekanik som kallas Naturligt Urval. Har du hört talas om detta? Naturligt Urval, alltså motsatsen till slump.

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Nej gott folk ärligt talat, jag tror ni riskerar att bli apor igen om ni tror att vi kom från apor för liv är en slump från början.. det skulle vara ett tydligt bevis till mig om jag skapat dig med inteligens, att du inte har nån användning alls av inteligens för du ser inte ens min inteligenta design som jag programerat in i ditt DNAt..

Ärligt talar, jag har svårt att förstå hur du ens fungerar i dagens samhälle. Är du 5 år?

Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Varför känns det viktigt för er att aldrig erkänna vad en inteligent design är?
Har ni bevis för nånting inteligent designat som utvecklas genom evolution just nu?
tex. motorer, datorkoder kanske en levande cell som utvecklas till en mer avancerad cell?
KRam
Erm... nu gör du så där igen: du skriver men utan att faktiskt berätta något. Det är en konstig vana du plocka upp. Sluta med det!

Usch, problemet jag gör just nu är att ta ovanstående användare med på tok för mycket allvar. Men detta är vad jag utsätter mig mig själv för på grund utav en grå-trist Onsdag morgon.
__________________
Senast redigerad av Luffarlasse 2012-11-14 kl. 11:23.
Citera
2012-11-14, 11:23
  #5091
Avstängd
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
så ni tror inte på bigbang teorin?

men skolorna lär ju ut den..

Det är enorm skillnad på den riktiga teorin och den strawman-version du presenterar. Att du fortfarande inte förstått det är ganska otroligt, faktiskt.
Citera
2012-11-14, 11:26
  #5092
Medlem
BlackJewels avatar
[quote=KungPungPat]
Citat:
nu ska ni inte vara arga pojkar
Finns mer än argsinthet, det är du som tydligen har ett smalt register lille vän och inte kan uppbringa ditt seende.. öppnar du gluggarna några millimeter så kan du komma att upptäcka att det in te är argsinthet, intelligens.. handlar inte enbart om EQ

Citat:
, vi sitter alla ihop i energinät så varför tro att ilska och ignorans mot mig är nån sorts lösning så ni slipper inse vad verkligheten är ?
Vad gäller känslor, suck.. så står du för dina nerver och inser att andra har sina som du vet typ ingenting om.. okej? shake hands on that? om inte.. så är du efterbliven.

Citat:
Måste ni skydda er själva från sanningen eller går det att inse vad en inteligent design är och vad som krävs för att skapa den?
Zzzz... du kanske är efterbliven inte bara här utan verkligen.........

Citat:
Finns inge bevis för "evolutions-steg" typ mellanraser mellan arterna såkallade evolutionprojekt där ett gäng djur med samma gener och vapen får testa sig fram genom djungeln och den som överlever den får jucka sina gener vidare medans dom andra dör ut..
Det vimlar av bevis

Citat:
Så det finns helt enkelt inte bevis nog för att säga att det är förklaring på allt..
Jopp

Citat:
Likaså Bigbang teorin, som går totalt emot energikonserveringlagarna eller vad det heter..
Och ni trilskas med att man ska lyssna på människor som lär ut 2 teorier som motsäger varandra, den första kan inte existera utan den andra så bör man inte ifrågasätta varför dom lärs ut som en sanning?
Nope - you´re wrong - truths.. är politik.. vetenskap, är vetenskap. Facts or no facts, men visst... ekvationer är ivisible.. men.. 1+1 brukar bli 2, där vetenskap börjar. Medan du rör dig mitt i kvantmatematikens inre.. ngt du behärskar.., din sanning är sann för dig när det svindlar för ögonen.


Citat:
Om vi sen skulle börja rabbla upp bevis för inteligent design teorin
Jaså du.. och "vi" är ? ja... definierbara va, då kan du börja specificera varenda en... och det ska vara intelligent.

Citat:
, då skulle det helt plötsligt bli en hel lista med saker som tyder på inteligens och listan skulle inte sluta skrivas på säkert miljontals år om vi bara skulle skriva ner allt som kräver en inteligens tex. motorer i celler och organsystem, fotosyntes coh sånnt.. Listan skulle bli så massiv så den skulle nite ens gå att skriva eftersom mängden djur som existerar på jorden går knappt att greppa hur många och sen insektsvärlden är ännu mer massiv och går vi ner på lägre nivåer så blir det mer koplext mer liv..
Vilken sörja.............................. plugga istället.

Citat:
Och går vi ännu djupare kommer vi hitta ren energi som är grundstenen som går igenom allt i våran värld, allt liv, all materia, alla planeter , alla solar..
Djupet.. i vad ? som befinner sig var ?

Citat:
Det är därifrån designerna till dom inteligenta systemen kommer ifrån
Eh.. därifrån varifrån?


Citat:
och sen skickas den varantagligen ut evolutionvågor från galaxens center som gör att vi evolutioneras med jämna mellanrum.. avancerade koder som är inprogramerat i DNA kan inte komma från nånannanstans än det nätet eftersom det finns absolut inga bevis för att ett djur evolutioneras ungefär som en hjärna att den lär sig medans den lever och utvecklar vapen..
Zzzz... snark... host.... "evolutionsvågor" oh sprakling!
Citat:
Det går lixom inte att utveckla ett vapen för djuret hinner dö om inte vapnet fungerar..
nä lixom
Citat:
Men om vi zoomer in istället för att titta på djur då, på en cell tex.. hur skulle en cell kunna utvecklats till den koplexa organiska konstruktion det är?
zom the the ochularis

Citat:
Ingen logisk mäniska kan nånsin tro att cellens alla motordelar och batteri/energidelar, försvar och transportsystem.. skulle ha uppstått genom trail and error , det är så långt ifrån logiskt man kan komma för cellen fungerar inte om en del fattas och det är miljontals saker som ska fungera i harmoni med varandra..
nädå du är så logisk så - you catch the grip

Citat:
Och ni tycker det är vetenskap att säga att det är en slump? allt liv har avancerats från mindre avancerade djur till mer avancerade bara genom att själv testa sig fram i naturen, vilket vapen funkar bäst, 4 klor eller 5 klor, så vann den som hade 5 klor för den kunde få mer mat?
Du fick antagligen för mycket av smapstuvningen igår, nåja..

Citat:
Nej gott folk ärligt talat, jag tror ni riskerar att bli apor igen om ni tror att vi kom från apor för liv är en slump från början.. det skulle vara ett tydligt bevis till mig om jag skapat dig med inteligens, att du inte har nån användning alls av inteligens för du ser inte ens min inteligenta design som jag programerat in i ditt DNAt..
Varför känns det viktigt för er att aldrig erkänna vad en inteligent design är?
Har ni bevis för nånting inteligent designat som utvecklas genom evolution just nu?
tex. motorer, datorkoder kanske en levande cell som utvecklas till en mer avancerad cell?
KRam
Gäsp, ta nu inte svamstuvning idag! variera dig... plöj ny fåra.
Citera
2012-11-14, 11:33
  #5093
Medlem
KungPungPats avatar
wow varför snevrida vad dom som pratar om Inteligent design pratar om för?

Det enda dom säger är att dom inte vet nånting, förutom att vi människor känner bara en källa för inteligent kodade koder, designer och massiva mängder sorterad information.. och det är ENBART annan inteligens som vi människor vet om som kan göra det. Inteligens i form av andra människor är det som vi vet som kans kapa inteligeta designer..

Dom visar flagellum motorn som ett exempel på en biologisk kontruktion som inte skulle fungera att genom evolution gå från 2 av 3 delar till 3 av 3 delar för att sen starta och fungera.. Evolutionen har ingenting att jobba på eftersom 2 av 3 delar gör ingen motor som fungerar ...

Förstår inte riktigt varför man ska snevrida det dom säger , men visst blir jag mer intreserad för jag tycker det verkar som att folk gömme nånting, för man reagerar knappast normalt om man skriker rakt ut att religionen attackerar vetenskapen och blir helt likblek i ansiktet och halvt galen på ögonen..

Då börjar jag nästa undra om det finns demoner bland människor som verkligen inte är människor och som verkligen inte vill att vi människor ska se den stora bilden och vad vi är.. Jag har tillåmed sett svenska lärare som sitter och säger att inteligent design attackerar vetenskap och det är ett hot mot vetenskapen hahahaha

Det är så fruktansvärt konstigt enligt mig när man måste påpeka att alla som pratar om inteligent design är religiösa psykopater utsända från diverse sekter för att manipulera folk att tro på gudar istället för religion..

Och det enda jag kanske tänka (jag som har fötterna på jorden) är att :
skulle inte inteligent design kunna läras ut i skolor utan att det är ett hot mot vetenskap?
Med tanke på att om det är så dumt och farligt som folk påstår, då skulle väl folk förstå hur idiotiskt inteligent design är och om det var farligt skulle folk förstått det också.. eller hur?

farligt att ens lyssna på folk ? hahaha skärp dig nu skulle jag sagt
om det är så farligt och idiotiskt med inteligtn design , lt folk avgöra det själva då eller hur?
Varför springa runt och säga att det är religiösa sekter det är ju helt befängt när dom enda som säger att inteligent design är farligt det är nå extremt vilsna och rädda människor som verkligen inte tror på att människor kan avgöra själva om inteligent design är logiskt eller inte, farligt eller inte..

passa er för vem ni lyssnar på i dessa dagar..
Citera
2012-11-14, 11:35
  #5094
Avstängd
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luffarlasse
Usch, problemet jag gör just nu är att ta ovanstående användare med på tok för mycket allvar. Men detta är vad jag utsätter mig mig själv för på grund utav en grå-trist Onsdag morgon.

Jag känner likadant...jag förstår inte varför jag lägger ner tid på att förklara saker för idioter som bara kommer att påstå samma korkade ursprungliga argument en gång till...jag tror det handlar om att man utgår ifrån sig själv, eftersom man själv faktiskt är kapabel att ta till sig information...och i all hast glömmer man bort att - hur svårt det än är att förstå - det verkligen finns idioter där ute som inte kan tänka, inte vill tänka, inte kommer tänka...

Jag tror det är dags att bara börja skratta åt idioten och sluta svara....men så kommer delen av en fram som tittar på vad han skriver och bara inte kan med att låta nonsens stå obesvarat...

Och bland det jobbigaste av allt är: Är han ett troll eller en idiot? Ofta är det fullkomligt omöjligt att särskilja mellan de två...och det skulle inte direkt kännas bra att sitta och mata ett troll timme efter timme
Citera
2012-11-14, 11:39
  #5095
Medlem
BlackJewels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
wow varför snevrida vad dom som pratar om Inteligent design pratar om för?

Det enda dom säger är att dom inte vet nånting, förutom att vi människor känner bara en källa för inteligent kodade koder, designer och massiva mängder sorterad information.. och det är ENBART annan inteligens som vi människor vet om som kan göra det. Inteligens i form av andra människor är det som vi vet som kans kapa inteligeta designer..

Dom visar flagellum motorn som ett exempel på en biologisk kontruktion som inte skulle fungera att genom evolution gå från 2 av 3 delar till 3 av 3 delar för att sen starta och fungera.. Evolutionen har ingenting att jobba på eftersom 2 av 3 delar gör ingen motor som fungerar ...

Förstår inte riktigt varför man ska snevrida det dom säger , men visst blir jag mer intreserad för jag tycker det verkar som att folk gömme nånting, för man reagerar knappast normalt om man skriker rakt ut att religionen attackerar vetenskapen och blir helt likblek i ansiktet och halvt galen på ögonen..

Då börjar jag nästa undra om det finns demoner bland människor som verkligen inte är människor och som verkligen inte vill att vi människor ska se den stora bilden och vad vi är.. Jag har tillåmed sett svenska lärare som sitter och säger att inteligent design attackerar vetenskap och det är ett hot mot vetenskapen hahahaha

Det är så fruktansvärt konstigt enligt mig när man måste påpeka att alla som pratar om inteligent design är religiösa psykopater utsända från diverse sekter för att manipulera folk att tro på gudar istället för religion..

Och det enda jag kanske tänka (jag som har fötterna på jorden) är att :
skulle inte inteligent design kunna läras ut i skolor utan att det är ett hot mot vetenskap?
Med tanke på att om det är så dumt och farligt som folk påstår, då skulle väl folk förstå hur idiotiskt inteligent design är och om det var farligt skulle folk förstått det också.. eller hur?

farligt att ens lyssna på folk ? hahaha skärp dig nu skulle jag sagt
om det är så farligt och idiotiskt med inteligtn design , lt folk avgöra det själva då eller hur?
Varför springa runt och säga att det är religiösa sekter det är ju helt befängt när dom enda som säger att inteligent design är farligt det är nå extremt vilsna och rädda människor som verkligen inte tror på att människor kan avgöra själva om inteligent design är logiskt eller inte, farligt eller inte..

passa er för vem ni lyssnar på i dessa dagar..
Vad anser du om religion din svamlare? Imperativet tro eller dö ?
Citera
2012-11-14, 11:48
  #5096
Medlem
KungPungPats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackJewel
Vad anser du om religion din svamlare? Imperativet tro eller dö ?

Religion är fejk, skapat för att lura dig att avguda nånting utanför dig själv..

Et sätt att få dig att ignorera att inteligensen kommer innifrån ungefär..

tänk dig ett massivt träd i skogen eller en massiv människa, tjockis.. Dom har utvecklats från en minimal spermie eller ett frö..

En galax då, tror ni att universum utvekclats genom evolution eller tror ni galaxer borde uppstå innifrån med tanke på hur dom ser ut?
Citera
2012-11-14, 12:02
  #5097
Medlem
BlackJewels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
så ni tror inte på bigbang teorin?

men skolorna lär ju ut den..
Det är väl ganska svårt att inte ta till sig vetenskapliga faktum, faktumet att du t.ex är en sammansmältning av celler, man an inte gärna lära sig springa innan man kan gå eller krypa innan man kan ´sitta, även om sådan här svammeltråd inte handlar om barnkunskap så befinner du dig på den nivån, sedan pår du själv ansvara för din känseluppsättning, det är ditt eget..

Barn krälar, alla sitter inte innan de kryper, det är verkligen du som har inte så få förutfattade meningar som jag kan tycka är lite ocharmiga.. försök att inte vara så jäkla fördömande!

Om du inte vet, så kan jag förklara för dig hur fördömande gudsidén varit på människor.. religion är mkt exklusivt och snusförnämt, snobbigt ut till sista droppen, så passa dig själv innan du uttalar dig hånfullt vad gäller VETskaper.. gud är en tom bubbla som varje person fyller med det den VILL.. viljor är starka och religioner otroligt makthungriga, det har fött fram härskare vilka "känner gud"

och hur kännr du intelligens.. i form av en gud som ger dig företräde bara för att du är så unik att ha känslor i kroppen ?
'

att du inte pluggar istället för att svamla så här, lär dig LÄSA!!
Citera
2012-11-14, 12:13
  #5098
Avstängd
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
wow varför snevrida vad dom som pratar om Inteligent design pratar om för?

Det gör vi inte.

Citat:
Det enda dom säger är att dom inte vet nånting,


Nej, vad de säger är att livets mångfald inte kan förklaras av evolution, utan enbart genom en intelligent designer

Citat:
förutom att vi människor känner bara en källa för inteligent kodade koder, designer och massiva mängder sorterad information.. och det är ENBART annan inteligens som vi människor vet om som kan göra det.


Intelligent kodade koder: JA

Nu är det upp till dig att bevisa att DNA är en intelligent kodad kod. Det är det jag väntat på hela tiden. Kommer det nån gång?

Citat:
Inteligens i form av andra människor är det som vi vet som kans kapa inteligeta designer..

Stopp och belägg, även djur kan designa saker. Fågelbon är ett exempel.

Men OM vi talar om ännu mer intelligent designade saker: JA

Nu är det upp till dig att bevisa att sakerna du tlar om är en intelligent designade. Det är det jag väntat på hela tiden. Kommer det nån gång?

Citat:
Dom visar flagellum motorn som ett exempel på en biologisk kontruktion som inte skulle fungera att genom evolution gå från 2 av 3 delar till 3 av 3 delar för att sen starta och fungera.. Evolutionen har ingenting att jobba på eftersom 2 av 3 delar gör ingen motor som fungerar ...

Snälla försök för en gångs skull ta in information. Flagellum-argumentet har krossats hur många gånger som helst. Här ett exempel:
http://www.youtube.com/watch?v=m2alpk8PUd4
SNÄLLA kolla på klippet. SNÄLLA! Och återkom sedan...

(Haha, klippet innehåller också anekdoten om domaren från Kitzmiller vs Dover som jag talade om. Där kan ni få den riktiga versionen istället för den jag skrev innan som inte riktigt var rätt)

Citat:
Förstår inte riktigt varför man ska snevrida det dom säger ,


Det gör vi inte.

Citat:
men visst blir jag mer intreserad för jag tycker det verkar som att folk gömme nånting,


Det gör vi inte.

Citat:
för man reagerar knappast normalt om man skriker rakt ut att religionen attackerar vetenskapen och blir helt likblek i ansiktet och halvt galen på ögonen..

Det gör vi inte.

Citat:
Då börjar jag nästa undra om det finns demoner bland människor som verkligen inte är människor

Det finns det inte.

Citat:
och som verkligen inte vill att vi människor ska se den stora bilden och vad vi är..


Finns ingen "stor bild"

Citat:
Jag har tillåmed sett svenska lärare som sitter och säger att inteligent design attackerar vetenskap och det är ett hot mot vetenskapen hahahaha

Hot? Nja...

Hån? Definitivt!

Citat:
Det är så fruktansvärt konstigt enligt mig när man måste påpeka att alla som pratar om inteligent design är religiösa psykopater utsända från diverse sekter för att manipulera folk att tro på gudar istället för religion..

Det är mycket du inte förstår....

Citat:
Och det enda jag kanske tänka (jag som har fötterna på jorden) är att :
skulle inte inteligent design kunna läras ut i skolor utan att det är ett hot mot vetenskap?

Nej.

Citat:
Med tanke på att om det är så dumt och farligt som folk påstår, då skulle väl folk förstå hur idiotiskt inteligent design är och om det var farligt skulle folk förstått det också.. eller hur?

Uppenbarligen inte.

Citat:
farligt att ens lyssna på folk ? hahaha skärp dig nu skulle jag sagt

Om man bryr sig om vad som faktiskt är sant, så inser man att det vore korkat att lära ut felaktigheter till barnen...

Citat:
om det är så farligt och idiotiskt med inteligtn design , lt folk avgöra det själva då eller hur?

Ja låta alla skolor själva bestämma exakt vad som ska läras ut!

Praktiskt heroinanvändning kurs A, 80 p HT 2013 på en skola nära dig!

Nöt.

Citat:
Varför springa runt och säga att det är religiösa sekter det är ju helt befängt när dom enda som säger att inteligent design är farligt det är nå extremt vilsna och rädda människor som verkligen inte tror på att människor kan avgöra själva om inteligent design är logiskt eller inte, farligt eller inte..

ID kommer faktiskt från religiösa crackpots....

Citat:
passa er för vem ni lyssnar på i dessa dagar..

Lär mig mer, mäster....
__________________
Senast redigerad av Fiffiniffi 2012-11-14 kl. 12:17.
Citera
2012-11-14, 12:14
  #5099
Avstängd
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Religion är fejk, skapat för att lura dig att avguda nånting utanför dig själv..

Et sätt att få dig att ignorera att inteligensen kommer innifrån ungefär..

tänk dig ett massivt träd i skogen eller en massiv människa, tjockis.. Dom har utvecklats från en minimal spermie eller ett frö..

En galax då, tror ni att universum utvekclats genom evolution eller tror ni galaxer borde uppstå innifrån med tanke på hur dom ser ut?

Vi har redan förklarat att universum/galaxer/solsystem/stjärnor/planeter INTE uppstår genom evolution. Du råkade kanske "missa" just den biten?
Citera
2012-11-14, 12:17
  #5100
Medlem
Sepiritzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Spelar väl ingen roll vad ni säger , ni vägrar ju se på bevisen och tänka logiskt så varför ska jag lyssna på er..
Det är ni som riskerar att bli apor och borde lyssna på mig..

Det är inte logiskt att kemi eller slump har blivit inteligenta designers med högre inteligens än människan..
Är det kemi och slump som är kapabla till att skapa en människa , bara vi ger slumpen tillräckligt lång tid väl?
Du har inte presenterat några som helst bevis.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in