Citat:
Ursprungligen postat av daniel_andersso
Som jag ser det så kan det inte skada om du säger vad som du grundar dina misstankar på. Nu vet jag ju inte exakt vad som får dig att tveka, om det du vet på något sätt starkt antyder vem av Dahlsjö och Johansson som är gärningsman. Om någon anhörig skulle läsa detta, vilket får anses som en ren spekulation, så tror jag inte att de blir gladare att du håller inne med info. I nuläget vet de att det är 50% sannolikhet att du misstänker att deras anhöriga är skyldig till 2 personers död, men att du inte vill säga vad du grundar det på. Detta tror jag faktiskt skulle vara värre att bära på för resten av livet, än att du säger vems anhöriga som du misstänker har en släkting som gjort sig skyldig till detta, och du förklarar på vilka grunder. Sedan finns det fler saker som jag tycker gör din oro än mer obefogad. Syskonen till Dahlsjö och Johansson bör ligga i åldersintervallet 50-70 år, vilket inte är flashbacks vanligaste målgrupp om man uttrycker sig milt. Har mycket svårt att tro att yngre släktingar till Dahlsjö och Johansson som inte var födda när det hände skulle ta detta så hårt att de gör en polisanmälan. Dessutom är flashback extremt restriktiva när det gäller att lämna ut identiteter. Vet iofs inte om det finns folk irl som kan din identitet, men om ingen anhörig till Dahlsjö eller Johansson kan den så kan du nog vara lugn, finns många inlägg i detta forum som erkänner brottslig verksamhet, hets mot folkgrupp, narkotikabrott kryllar det av inlägg som innefattas av, men ingen blir anmäld för att flashback inte lämnar ut identiteter.
När du skriver att det inte var något trevligt systern såg så blir man ju ännu mer intresserad av att veta vad det var. Ett lik är uteslutet, då du inte är helt hundra på att Hymme och Karlsson verkligen är döda. Skulle spontant gissa på antingen blodiga kläder, blodiga vapen eller möjligen ett brev där det av innehållet framgår att Karlsson är död. Men jag hoppas att jag och övriga trådläsare får veta det, risken att du råkar ut för något pga. detta ser jag som helt obefintlig.
Ja jag förstår hur du tänker och vad du menar daniel_andersso. Ligger en del i vad du säger.
Nu är jag inte inne så mycket på andra områden på Fb, och har ej heller skrivit mycket i dessa. Är mest intresserad av just kriminalhistoria.
Vad som får mig att tveka har jag skrivit en del förut om. Det är en sak att skriva t.ex. "Jag spöade skiten ur Kalle", Kalle skriver "Jag rånade Pelle på 5000 kr" eller "jag rånade en Pressbyråkisok på 50 limpor cigaretter". I stort sett alla sådana här brott leder aldrig numera till något som helst straff. I 1965 var det på ett helt annat sätt.
Du skriver om åldersintervallet 50-70 år. Ja nu är det så att jag själv finns inom detta åldersintervall, som du säkert förstår - dock mot den lägre siffran. Till Dahlsjö finns det faktiskt bröder som har passerat de 80. Den yngste brodern till honom är dryga 60. Till Johansson är den äldste brodern dryga 60 och den yngste en bit över de 50. Johansson har också ett barn och ev. kan även hans föräldrar vara i livet? Modern skulle då närma sig de 80 och fadern de 90.
Ett erkänna brottslig verksamhet på Fb är nog en sak
men att kasta grova anklagelser utan att kunna bevisa dessa är något helt annat.
Ang. Karlsson och "Hymme" är jag till 95-99% säker på att de är döda. Karlsson skulle aldrig ha försvunnit utan att någonsin mera höra av sig till systern. "Hymme" skulle inte heller ha gjort på detta sätt gentemot sina föräldrar. Att Karlsson aldrig har hört av sig
vet vi p.g.a. systern. Finns ingen anledning för henne att sitta och ljuga. Hon har inget att tjäna på detta. Samma sak med "Hymmes" föräldrar. De hade heller ingen anledning att ljuga.
Om han hade hört av sig till dem så hade de omdelbart gått ut i massmedia. Det hade varit hur lätt som helst för dem att få bra med utrymme i t.ex. Aftonbladet och Expressen. Däremot kan jag ju naturligtvis
inte bevisa detta.
Som jag skrev förut så kommer jag till att börja med att försöka att få fotona utlagda på "Dahlsjö-tråden".