Citat:
Ursprungligen postat av getost
- Jag talade närmast om vilka detaljer som kanske fick för stort fokus, snarare.
Bilen, var olika personer rörde sig, vem som setts med vem, källarutrymmen, lokaliteter osv.
Som jag personligen ser det, är trovärdiga vittnesmåls ord vart och ett mycket viktigare än spekulationer utifrån scenarion som är löst baserade på rena antaganden. Som det nu är, visade det sig att bilen - som då ägnats ett antal sidor åt - inte hade den betydelsen den i ett förstone tillskrevs. Kanske inte heller lägenheten eller vem som kört den vid en viss tidpunkt.
Citat:
Återigen vill jag säga att jag tycker det är en intressant tråd och ett bra initiativ. Mina reflektioner syftar bara till att peka på att man får se upp så man inte förlorar sig i spekulationer för tidigt, eftersom hela händelseförloppet då styrs i en viss riktning och bygger upp nästa gissade händelseförlopp.
Citat:
Ska bli spännande att höra anledningen till varför de trovärdiga vittnen som bidragit med information i tråden väljer att lämna ut smådetaljer i taget isf hela storyn så som h*n/de känner den
. Vid det här laget är det antingen rimligt känt vem som läcker, alternativt så kan den anonyme/a lämna hela berättelsen utan att riskera mer än vad som redan riskerats.
Förstår vad du menar getost. Bara bra med
sund och
vettig kritik som t.ex. du kommer med.
Detta med bilen var kanske inte så konstigt att det har fokuserats något enormt på denna. Bilen försvann och vi vet inte vad som hände med denna. Nu vet vi genom personer med kännedom om händelsen att vi skall titta bort från den. Bilen har alltså ingen betydelse. Nu
vet vi detta.
Platser som dessa personer brukade besöka har faktiskt en viss betydydelse vad som sedan hände. På dessa platser rörde sig Hagas kriminella värld. Det var här kontakter knöts, planer lades upp, "under disk" kunde saker och ting köpas m.m.
Källarutrymmet har en central betydelse enligt uppgift.
Jag får "småbitar" här och där men har också fått några längre delar ang. vissa sammanhang. Det som skedde efter att en bil sprängdes tills det den överlevande lämnade fältet har jag blivit omtalad att jag skall få lägga ut. Naturligtvis efter vissa direktiv och i samråd med andra.
Tror inte att det har kommit ut att personer berättar. Här handlar det nog inte om att "läcka" utan det ligger en hel del annat bakom deras agerande.
Man skulle kunna kalla det för en slags arbetsfördelning. Crapstack, jag och flera med oss (ingen nämnd ingen glömd) har gjort arbetet fram till på morgonen/förmiddagen den 29 juli 1965. F.o.m. kvällen/natten denna dag och så framåt har andra personer fortsatt detta arbete.