Citat:
Ursprungligen postat av Skaraborg2
Flera orsaker till att jag är ganska säker på detta. Skall här ta upp två av dem.
1. Alltför många personer, t.o.m. personer som var bekanta med dem, hade sett dem. Kjell-Åke på Kafé Auto på Haga Östergata 14/10-65, i närheten av Coca Cola-fabriken på Bergsgatan i slutet av september 1965, även samma höst skall han ha synts på Stora Essingen i Stockholm. Det fanns ytterligare iaktagelser.
En kvinnlig bekant, enligt henne själv, säger att hon stötte på Kjell-Åke i antingen Lidköping eller Linköping. Hon skall då ha pratat med honom att han skulle höra av sig till sin familj. Han skall då ha svarat att det skulle han göra men det skulle ta ett tag. Detta möte skall ha skett ca 1975. Denna bekant hade också växt på Haga Nygata och kände Kjell-Åke mycket väl sedan barnsben.
I början av oktober 1965 så skall återigen Kjell-Åke ha synts på Kungstorget i Göteborg. Denna gång skulle han varit tillsammans med Dahlsjö och en obekant man som satt bakom ratten. Dahlsjö skall vid detta möte yttrat "Tala inte om för någon att du har sett oss här." Detta har förut blivit omnämnt i tråden.
Även om någa av dessa iaktagelser inte skulle vara sanning så är det ändå alltför många och att flera av personerna hade känt både Dahlsjö och Johansson innan de försvann.
2. Detta är den kanske viktigaste vittnesmålet. Detta är alltså då systern till Karlsson, ser Johansson i dörröppningen till broderns lägenhet. Även om hon inte är till 100% så är hon minst till 75-80% säker. Att hon aldrig gjorde något åt sin iaktagelse, kan förklaras med hon hade aldrig träffat honom innan, samt att endast GT två gånger hösten 1965 hade Kjell-Åkes foto i tidningen. Utöver detta så var det helt tyst omförsvinnande. Detta möte skedde som förut nämnts troligtvis första halvan av augusti 1965.
Den "kvinnliga bekant" som enligt egen utsago pratade med Kjell-Åke i Linköping 1975, alltså drygt tio år efter försvinnandet, ska tydligen varit en barndomskamrat till Kjell-Åke.
Här har vi ju det starkaste vinntesmålet och också det av mest vikt!
Finns vittnet i livet idag?
Skulle detta stämma, att han var vid liv så välter det ju alla scenarion med att hela "gänget" skulle vara döda.
Teorier:
1) alla har frivilligt försvunnit
2) någon eller några i gänget har mördat någon eller några andra i gänget, och därfter gått under jorden..