Citat:
Ursprungligen postat av
killeniyou
Jag kommer att söka till statsvetenskap på Malmö Uni till hösten och antagningspoängen för min grupp, BII, låg på 17.30 i höstas. Extremt få som antogs. Innebär detta att jag kan räkna med att bli antagen om jag höjer mitt snitt till 17 + 0.5 i meritpoäng och poängen ligger på samma nivå som i höstas? Ska söka till högskola för första gången i livet och är helt förvirrad gällande detta
Att antagningspoängen låg på 17,3 innebär att den sist antagna i denna kvot (BII) hade denna poäng. Det kan i sin tur innebära att det fanns flera till med denna poäng som ej blev antagna. Men man ska även ha i åtanke att den som hade 17,3 fick denna plats från UHR i urval 2 och kan ha tackat nej. Detta syns inte i UHR:s siffra. Siffrorna i UHR:s statisitik visar som sagt bara vilka som har erbjudits platser genom UHR. Detta innebär att den som slutligen antogs till programmet och verkligen började studera kan ha haft lägre poäng än den som syns i UHR:s statistik. Och vad som ytterligare komplicerar det hela är att det så kallade överintaget gör att man inte på ett enkelt sätt kan beräkna eventuell poäng på sist lokalt antagna reserv. Krångligt, eller hur?
Antagningspoängen fluktuerar år till år. För vissa program går den upp, och för vissa går den ned.Kan pendla en hel del även mellan de olika kvoterna.
När det gäller ditt program så har antagningspoängen i BII-kvoten stigit genom åren; 15,2, 16,3 och 16,52 och 17,3 nu i höstas. Detta innebär att den kan stiga ytterligare. Låt säga att den stiger till 17,5 och att du har just 17,5 - då är sannolikheten stor att du får en plats. Detta under förutsättning att ingen annan ligger på exakt samma som du; för du lottas det om vem av er som får platsen.
Stiger poängen till en poäng under 17,5 har du en garanterad plats. Alltså; du är garanterad en plats om du har högre antagningspoäng än den som anges i UHR:s antagningsstatistik för din kvot.
Blev ett aningen rörigt inlägg. Fråga gärna om något fortfarande är oklart.