Citat:
Ursprungligen postat av
Omniman
Tunnan påminner extra mycket om Hyacinth Bucket och hennes behov av att visa upp sig i det lokala församlings/kyrkolivet här
Fast med den skillnaden att Hyacinth var ändå älskvärd, det är ju inte Tunnan.
Alltså, till Annas försvar måste jag säga att Hyacint är exakt lika avskyvärd som Anna. Hon är inte älskvärd någonstans. Den enda fördelen med henne är att hon inte finns på riktigt. Jo, hon kan engelska, det kan inte Anna.
En allmän fråga... Var det alltså en pajtävling i Sigtuna? Där Anna korade en vinnare, fast hon inte var med i juryn? På bilden ifråga sitter ju katastrofen med en mikrofon i handen vid ett bord, så jag antar att någon bjudit upp henne att säga något. Inte har hon väl våldtagit scenen och snott sig en plats?
Jag noterar även att föreningen Något om Något i Sigtuna har regelbundna fester och happenings, ofta med kända schlagermänniskor på scen. Nanne Grönwall, Uno, Bo Kasper m fl. Dessutom bor ju Carola ett stenkast bort, så kanske hon kommer när hon har tid.