Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel-Ben-ny
Jag är också intresserad, mina föräldrar har bott i ett hus i 55 år och jag har aldrig hört ett ord om vart tomtgränsen går men Anna lyckas börja efter ett par dar.
Jag lyssnade på denna live... och hela snacket om tomtgränsen handlade om att löjliga familjen minsann ”tar hand om sin egna tomt och sköter det som angår dem på sin tomt”. Det ska bland annat läggas ny gräsmatta och hyras container (för att slänga mer skräp och emballage från alla nya möbler).
Löjliga familjen kommer inte ha tid att odla något i trädgården denna sommar och man är inte alls orolig för att rådjur ska komma in på tomten (pik till oss) och äta upp blommor för de har man på trädäck.
Och att sälja saker på loppis rekommenderas starkt... Halmpyntet och Anna har minsann redan ”dragit in stålar som räcker till
tre semesterresor” på att sälja sina saker
Här ser vi lite av trädäcket som Lazy F lade ut på sin IG...
https://minfil.com/I4jbR8k2n1/317BF8...A1E98DED6D_MOV