Citat:
Ursprungligen postat av Lars365
Om man går strikt efter åklagarens linje, JA!
Om man istället går efter en mordutredares linje är den troligaste motivet fortfarande barmhärtighet men den absolut troligaste misstänkte är då istället i tur och ordning, mamman, mamman respektive sjuksköterskan!
Jag har än inte förstått varför inte pappan kommer med i statistiken. Förklara?
Sen skall du strunta i sköterskan för problemet är att det finns ingen. Läkaren är där och gör sköterskans jobb.
Nu skall jag spekulera, Läkaren får för sig att göra sköterskans jobb och blanda tiopental. Hon tar fel av de flaskor som finns. Det finns en flaska med 0,5 gram tiopental och en flaska med 2,5 gram tiopental. Då har vi en faktor 5 fel i sprutan. Faktor tio är klassisk men faktor fem är också möjlig.
Som jag tänker kan vi nu vara nere i två ml vätska för att ge den uppmätta koncentrationen tiopental vid obduktionen. (Så tänker jag så länge jag inte får något vettigt svar på vilken löslighet tiopental har).
Så vad har troligen hänt egentligen? Det är inte det klassiska att anhöriga och läkare kommit överens om att nu måste det få ett slut. Kanske var det så att läkaren tog ett eget beslut som sedan blev avslöjat.