Citat:
Ursprungligen postat av hasselmuz
Men är det sant att tiopentalet inte är signerat i medicinlistan, och att de från läkemedelsrummet uttagna morfinampullerna inte är inskrivna i i "knarkpärmen"? Varje gång en ssk tar ut en morfinampull så räknar man återstående ampuller så att det stämmer och signerar med sin signatur.
Detta är ju något varje sjukssköterska reagerar på direkt, alltså om det fattas morfin. Har svårt att tro att det skulle vara så slarvigt. Dessutom kommer ju apoteket då och då och gör kontroller och går igenom nämnda pärm - just för upptäcka diskrepanser mellan det som är utskrivet och det som finns kvar i medicinskåpet.
MVH Palliativ sjuksköterska
Enligt de uppgifter jag har fått så är morfinet journalfört och även signerat i medicinskåpet. Det finns däremot ingen notering om tiopental vare sig i journal eller medicinskåp. Det finns läkare som säger sig ha administrerat morfin, men INGEN vidgår att man administrerat tiopental.
Det här ska också vara anledningen till att sjukhuset först gick ut och ställde sig bakom läkaren till hundra procent och sedan har "lagt locket på" och nu vägrar kommentera utredningen.
När det gäller tiopental så finns INGEN dokumentation i NÅGOT led, vare sig i journalanteckning, på kurvor, eller i någon känd handling. Till detta ska läggas att det inte heller finns någon på hela sjukhuset som kan påminna sig om att tiopental ordinerats, eller som har vetskap om att pentothal har givits.