Citat:
Ursprungligen postat av
mojojojojojo
Har börjat inse att jag måste sluts dricka. Dricker inte jätteofta, ungefär en eller två gånger i veckan, men slutar alltid med minnesluckor. Nu på senare tiden har det blivit värre då jag bland annat blivit lobad, blivit upphittad av polisen i en snödriva och hemkörd och lyckats fucka upp det helt med tjejen jag är kär i.
Men undrar vad ni som har slutat att dricka ersatte det med? Problemet i min umgängeskrets är att alla dricker konstant. Ser mycket på fotboll och där är ju ölen ett naturligt inslag. Annars är det väl mest krogen som gäller och även där har ju alkoholen sin självklara plats. Vill inte sitta hemma själv varje helg bara för att jag slutat dricka, och dessutom här jag alltid varit livrädd att missa nåt när jag är hemma, även fast man vet att det inte kommer hända nåt speciellt den här helgen heller.
Har väl funderat på om träning kanske kan vara nåt, men vet inte riktigt.
Är inte helt nykter, men har trappat ner genom att börja
uppskatta livet. Det kanske låter lite flummigt, men är ganska grundläggande. Jag har skaffat
bra vänner, och tar diverse utflykter och
gör saker. Har du någonsin haft den där känslan när du går utanför dörren, solen skiner och allting känns somrigt och underbart? Gör dig av med alla måsten och påtvingade saker, och gör vad du vill.
Om du inte kan se på fotboll utan öl är det inte fotbollen du tycker om. Jag vet inte vad du ska göra på krogen utan att dricka, umgås hellre med folk någon annan stans.
Något mer som jag har gjort är att ersätta drickandet med cannabis, men det är väl inte för alla, särskilt personer som lätt blir beroende/fastnar. Jag tycker dock att det är lättare att kontrollera intaget, speciellt med tanke på priset och att det inte är särskilt socialt accepterat. Om man gör detta får man se till att inte röka hemma mycket. Gå hellre ut i naturen och flumma omkring, och gärna med vänner.
Skriver detta som ett svar på vad
jag ersatte alkoholen med, och inte som en uppmaning till att bruka CB. Gör inte det. Däremot ska du försöka uppskatta naturen, tillvaron och livet. Var lite mer DiLeva, förutom kvinnomisshandeln då förstås.