Citat:
Ursprungligen postat av
sistaforsoket..
Har en fråga angående hållbarheten på pregabalin, och framförallt angående kapslar av olika tillverkare som säljs av apoteken. Det står tex så här eller liknande på flera olika märken:
”Hållbarhet: 3 år.
Efter att behållaren har öppnats för första gången: 6 månader.”
Kan detta verkligen stämma? Oavsett om behållaren är en burk eller bilister så är ju själva medicinen i kapslar och borde inte bli dålig så himla mycket fortare än om de ligger i oöppnad burk eller bilister?
Kan det vara så att kapslarna håller i princip lika länge i öppnad burk/bilister men att de skriver så här ändå av någon anledning typ bara för säkerhets skull? Känns konstigt att det skulle göra så stor skillnad på hållbarhet på kapslar från öppnad vs oöppnad förpackning?
Jävlar. Jag har haft mina kapslar i snart 2 år. Tar det sällan, har så det räcker 4 år till framåt.
Har även köpt lösvikt som jag har haft i flera år, alltså inga kapslar, utan bara pulver. Pulvret fungerar som det ska.
Tror det där med hållbarhet är skitsnack faktiskt.