Citat:
Ursprungligen postat av LupusX
Hmm, allt handlar alltså om att vara bra på att fånga fallande lasersvärt. Spelar ingen roll hur uruselt tävlandet går, bara man kan fånga sitt svärd sitter man bergssäkert. Lite varitation på duell vore önskvärt, likt Farmen att den utmanande får välja gren.
Håller med om det. Det blir för slumpartat i längden.
Men kul med tillbakablickarna på Sjöberg. De ända som media rullar är ju dedär 2,42-hoppet, på samma sätt som man bara visar Holms Os-guld. Ingen som har fler klipp med dessa två som de kan lägga ut på tuben?
Btw, dedär med OS 92 och stukad fot, nån som hört om det innan? Jag läste hans biografi för nått år sen och vad jag minns så stod det ingenting om nån stukad fot där. Btw så känns det som att han under hela sin karriär skyllt alla mindre lyckade tävlingar på skador. Det börjar bli tröttsamt. OS 92 vanns på så lågt som 2,34..
Sjöbergs mästerskapsfacit. 10 av 21 mästerskapsfinaler hoppade han 2,25 eller sämre. Ett ganska bedrövligt facit av en hoppare på hans nivå.
O andra sidan så hade han otur att skada sig under OS i Atlanta. Jag tror att han hade tagit medalj där också även om han hade haft svårt att vinna. Han hoppade 2,35 som iofs va ett sällsynt undantag under dedär åren bara några veckor efter att OS va slut
Sedan så hade han