Citat:
Ursprungligen postat av Snooki
Jag kan väl hålla med dig att vi ska i det längsta undvika att sätta etiketter på folk som vi inte har underlag på. Av många olika skäl. Men, och jag tror att en del kan hålla med mig, det som retar upp en är ju detta ständiga förnekande av fakta. Det finns saker som är vedertagna av t ex TR, som bestämt förnekas av vissa postare. Och det är väl den insikten, att en del av det CH har gjort har inte varit det bästa för barnet som saknas. Och det är väl det som gör att folk gormar om 'noll sjukdomsinsikt'. Kanske, bara kanske om det funnits någon form av självrannsakan i argumenterandet, så hade inte vågorna gått så höga här på FB. Det finns så mycket hat och så få konstruktiva ideér i vissa poster. Är då UE spotless? Troligen inte, det är ingen. Men vi som står och åser detta spektakel, måste få lov att sätta tillit till vad TR sa och inte sa. Och få lov att diskutera detta i FB.
Jo, jag förstår att mycket grundar sej det som varit och det verkar som om det saknats en hel del i agerandet från CH:s sida.
Jag tycker absolut att man i dagsläget får utgå ifrån den dom som finns och den tidigare dokumentation som finns. Det är ju det som är påtagligt så att säga.
Därför tycker jag också att det vore bra om dom som säger att det finns rättsintyg och läkarintyg som stärker CH:s version på något sätt kunde visa det också, eller åtminstone klart berätta var man finner den dokumentationen och inte bara påstå att den finns, eftersom det då givetvis ge hennes berättelse mer tyngd. För är det så att UE har spräckt huvudet på henne till exempel så är det ju rent förskräckligt och kan förklara en del av hennes agerande.
Så länge dom bara talar om intygen gällande misshandel så kan man ju inte ta någon direkt hänsyn till dom utan får utgå från övrig dokumentation. Absolut är det så.
I övrigt tycker jag att det är mycket smutskastning fram och tillbaka som är ganska oviktig för vårdnadstvisten och bara får båda två att framstå som ganska billiga, ju mer ovidkommande skit man kastar på den andra desto mer faller tillbaka i det egna knät imo.
Min åsikt är fortfarande att jag tror att domen i nuläget är en ganska bra dom sett ur pojkens perspektiv, men det förutsätter givetvis att CH har fel (ljuger) när det gäller UE:s våldsbenägenhet. Kan hon bevisa motsatsen så ser det ju annorlunda ut.