Citat:
Ursprungligen postat av hobbesstuga110
Enligt kvällspressen skrattade CS ännu igen också under denna rättegångsdag. Även om hennes försvarsadvokat skulle dra världens roligaste vits skulle nog de flesta människor kunna hålla sig för skratt i en liknande situation - iallafall om man inser vad som står på spel. Dels för CS:s egen del men också om respekt för anhöriga till offren. Detta oavsett om CS är skyldig eller inte.
Detta vittnar om en total avsaknad av empati och respekt för de mördade barnen - vilket jag tror är EXAKT den egenskap som krävs för att kunna planera, fullgöra och sedan dölja spåren efter en sådan handling.
Även om man befinner sig i en allvarlig situation kan man råka skratta. Kanske av nervositet, kanske för att försöka lätta upp inom sig.
Men precis som du skriver,
hobbesstuga110, så handlar det också om respekt för offren och deras anhöriga. Därför bör man verkligen försöka avhålla sig från sådant beteende. Detta förstår de flesta.
Likadant under dagen - att hon satt och tittade i någon bok, och signalerade stort ointresse för vad som pågick.
Det gagnar inte CS att göra så, och det betyder för mig att hon just nu saknar empati och inlevelseförmåga. Hon framstår som väldigt obehaglig, till och med otäck.