Citat:
Ursprungligen postat av Snyft
Tråkigt att du inte har fått diagnos än. Jag hoppas på att det löser sig snart!
Är det något jag inbillar mig eller är det vanligare att folk med add/adhds förhållande spricker än de utan?
Jag hade själv mitt första förhållande från oktober till januari och precis som du säger stärkte det mig jävligt mycket under tiden, men nu har man kommit tillbaka till ruta ett och försöker hitta den motivationen/ork man hade när jag hittade henne.
Var träffade du ditt ex om jag får fråga?
Jag hade stora problem med mitt temprament, gjorde dumma saker speciellt när jag var full, jag kunde säga stört dumma saker mot henne och sånt, till slut tappade hon lite orken av allt bråk. För mig kändes det dock inte som vi bråkade så mycket men det var kanske på grund av att jag är van vid att ha argumentationer med folk ofta.
Just nu känns allting bra dock och jag ser fram emot att träffa nya tjejer och binda nya kontakter. Träffade t.ex. två nya killkompisar i skolan som jag nu har väldigt bra kontakt med, innan det hände trodde jag aldrig att jag skulle hitta nya vänner igen. Det är sånna saker som hart gjort att jag mått bra även fast jag har mitt handikapp.
Träffade henne ute på en fest för ett par år en och vi hånglade osv, något som inte händer mig särskilt ofta eftersom jag är så blyg. Sedan fick vi kontakten och började ses, när vi väl blev bra kompisar och kunde snacka om saker var det en väldigt skön känsla. Att kunna snacka om sina problem med koncentration osv är väldigt givande när det är någon man gillar imo, inte alls som att prata med en psykolog.