Citat:
Ursprungligen postat av chero
Ganska skönt att veta att det finns någon slags förklaring ibland.
Provade en övning från hemsidan du länkade, idag, och den fungerade bra när det kommer till att lugna. Dock är mitt största problem att jag lider utav någon slags depersonalisation och vill samtidigt inte göra ett skit med mitt liv. Som jag ser det finns det inget annat sätt att lindra själva apatin utan hjälp utav medicin?
Kul att höra! Det är ju ett rätt långt program så det kanske kommer saker som verkligen är spot-on på dig. Den övningen jag fick störst hjälp av kom sist (i mitt program) och då skulle man sortera bort ljud. Har också haft nytta av en "Nu eller aldrig"-övning, och en där man fick lära sig att programmera in saker i hjärnan.
Förresten kan jag ge dig ett tips som jag lärde mig på en psykologilektion. Koppla denna övningen till ett ord, du kan ta vilket som helst som inte är kopplat till ditt vardagliga liv. Skriv ordet överallt du kan, på papper, tidningar, handen, på datorn, telefonen, spegeln... När du sedan tänker "det där måste jag göra.. nu ska jag göra det.. vänta lite... jag ska börja nu.. snart.." säger du "om tre minuter när klockan ringer ska jag *göra det jag ska*". Då sätter du på en timer på tre minuter, under dessa tre minuter får du älta, tycka synd om dig själv, komma med undanflykter, dagdrömma eller vad du vill egentligen. Testa vad som funkar bäst. När tre minuter gått säger du ordet, och DET är startskottet - nu ska du fan börja!
Poängen är att koppla ordet till det positiva - att du gör saker.
Recept:
1. Säg "om tre minuter när klockan ringer ska jag ............"
2. Sätt på timer på tre minuter.
3. Älta problemet.
4. När timern ringer - säg ordet, helst starkt och med KRAFT!
5. KÖR!
Det FINNS säkert andra sätt (till exempel att köra sådana övningar hela tiden), men det borde vara väldigt, väldigt jobbigt och det är i sådana som dina fall myndigheter verkligen borde arbeta effektivt: utredning > diagnos > medicin > studera/arbeta på egna villkor > successiv anpassning till samhällets villkor.
Hur är din relation till omvärlden? Har du någon som kan pusha/hjälpa dig? (du kan skicka PM om du inte vill skriva här)
Citat:
Ursprungligen postat av Income
Om jag förstått saken rätt finns det stora likheter mellan ADD och personlighetstypen INTJ. Vilka här har ADD och känner till er MBTI personlighetstyp?
Det verkar också som att många får en felaktig ADD-diagnos med denna personlighetstypen. Kan man till exempel vara säker på att man har ADD om medicinen fungerar? Kan det i så fall vara placebo i vissa fall som fått en fel diagnos?
Ni som har ADD, när ni gick i skolan kände ni att ni inte orkade plugga och när ni väl började så slutade ni efter 5 minuter för att det var så tråkigt/ville göra något annat?
edit: kan ni med ADD känna igen er i detta:
http://intjcentral.com/the-compleat-idiots-guide-to-the-intj/ ?????
Jag har länge varit inne på det här spåret (visste dock inte om MBTI, tack för det!). Utan fakta eller facit tänker jag att många som är av denna personlighetstyp ofta får samma typ av problem som kommer av ADD. Eftersom ADD är ett samlat begrepp tror jag inte att man kan säga att någon har ADD eller bara "fel" personlighet.
Om medicinen funkar? Ja, medicinen är ju ändå centralstimulant, alla hjärnor påverkas av den, precis som att alla påverkas av alkohol. Men precis som alkohol, vissa får hjälp av den, vissa mår sämre av den, för vissa spelar den varken till eller från, även fast alla blir påverkade.
Ja, det där med skolan har varit mitt största problem, men inte för att det har varit tråkigt utan för att hjärnan inte ville åt samma håll.