Citat:
Ursprungligen postat av rovbin84
Körs inte mycket scenarios alls på t4.
Brukar väl komma in på 5-6st per dag med guilden.
Blir väl bättre när mer folk blitt r40 och vill pvpa mer..
Förmodligen, majoriteten av spelare befinner ju sig i t2-t3 just nu.
Citat:
Ursprungligen postat av Lars Vinterdäck
Är det bara på min server som Destruction är helt sämst på scenarios? Det är ett ständigt jävla kill-farmande vilket betyder att de skiter i att ta flaggor, artifacts m.m. Detta resulterar alltid i att vi förlorar. Har som fått uppfattningen av att Order har lite bättre klasser än Destruction fast det kanske bara beror på att vi förlorar hela tiden?
Körde PQ för någon timma sen, en riktigt seg jävel var spawnraten sög men jag lyckades ändå få upp min bonus ganska bra. Precis innan bossen skulle dö så kraschar spelet till windows varpå min bonus försvinner och jag blir utan loot för 4e gången...
Verkar inte heller som att det blivit speciellt betatestat och detta märks på många ställen!
* Scenarios miljöer är lite orättvisa bla. northern watch (namn?) där order har sin lighthouse uppe på ett berg medan barracks är nere på stranden. Att lighthouse ligger på ett berg ger fördelen att kunna skjuta på sina fiender innan de ens nästan är uppe.
* Folk hoppar fram ibland. Man kan springa bakom en fiende och försöka slå men får då meddelande att den är för långt borta varpå man inte fattar riktigt då man är hack i häl. Efter någon sekund så hoppar fienden 20 ft bort?
* Abilities cooldown är fuckad ibland vilket gör att man slösar väldigt mycket tid på att trycka på någon ability som inte går att köra. Väldig frustration.
* Ibland när man försöker fly från en fiende med "Flee" så kan de fortfarande slå en i ryggen fast man är 10-15ft bort. Störande? Ja.
Ifall någon undrar vad jag har för lina så kan jag säga 100/10 BBB.
På de allra flesta servrar regerar destro, mest pga av att väldigt många lirar tanks, order saknar oftast tankar vilket gör att de blir lätt pushade.
Kul att se att det finns nån server som Order vinner på
De som "slår" dig i ryggen när du flyr är förmodligen dots / throws.