2010-04-06, 11:59
#1525
Citat:
Ursprungligen postat av givve
Pee De pano gjorde exakt samma sak, likaså Brandon Vera, båda stoppade honom från halvguarden. Sen svepte inte Rogers fedor min vän, fedor rullade för en kimura och då hamnar man i fullguard.. Angående att Rogers bara ställde sig upp mot fedor, han gör också misstag såklart, blev lite för ivrig istället för att etablera stabil possition. De du hänvisar till är inga monsterbrottare, läs på förfan, dom var bra collegebrottare för några år sedan. Ingen har lyckats hantera fedor på marken så jag tror definitivt inte lesnar kan göra det, inte Carwin heller för den delen.
Cain är inte mycket större än fedor, brukar väga in på 240 lbs, fedor har varit allt ifrån 227-237, tror inte att han är starkare heller. Fedors stil passar perfekt mot fristilsbrottare, grymt sprawl.
Cain är inte mycket större än fedor, brukar väga in på 240 lbs, fedor har varit allt ifrån 227-237, tror inte att han är starkare heller. Fedors stil passar perfekt mot fristilsbrottare, grymt sprawl.

Carwin, Lesnar och Cain är de bästa brottarna som finns i tungviktsdivisionen och 2 av dom är dessutom monster som bantar för att komma ner till tungvikt.
Fast inget av det här spelar någon större roll eftersom hans största utmaning innan han pensionerar sig som värst kommer vara Allistair Overeem och då är det helt andra problem som presenteras. Visst, Werdum har bättre meriter inom BJJ/SW än Nogueira hade men Werdum har fan inte i närheten av samma meriter som Nog ändå och alla vet hur de matcherna slutade.