Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
Nu börjar jag tro att du gör ditt bästa för att inte förstå. Om du dödar några människor, har blod på kläder och ansikte och tvättar bort det, så är det inte en trivial vardagsdusch. Du tvättar bort blodet bl a för att avlägsna bevis. Det har ingen betydelse om detta sedan skulle vara en 'detalj' i en dom, eller om det öht inte skulle tas upp i rätten. Det är fortfarande blod som tvättas bort efter ett mord.
Vi utgår från olika saker, that´s all.
Det är fastslaget att CS har rest under den aktuella dagen. Däremot är det inte klarlagt att hon har mördat flera personer. En del vittnesmål i detta mål påminner om ett annat, nyligen mycket uppmärksammat mål. Det blev övertydligt att vittnen blandade saker de läst om Engla i media, med egna minnen, när de vittnade. T ex
- där såg jag Engla, rättens ordförande ställer frågan
- visste du att det var Engla då, kände du igen henne?
-Nej inte då men sedan när jag läste i tidningen förstod jag....
-Såg du att det var Eklund som stod och rökte utanför bilen vid sjön? -Javisst. - Kände du igen Eklund när du såg honom? -Inte då men senare...
Jag tror att den enda som inte öppet blandade mediainfo med egna iakttagelser i det målet var fotografen. Människor, och i synnerhet pressade vittnen, minns mer när de förväntas göra det och när media är överfyllt med detaljer om aktuella fall. Det behöver som sagt inte vara uppsåtligt.
Vittnen ska berätta hur de minns saker, enbart svara på de frågor som ställs och inte lägga till detaljer i efterhand. Då blir det en slags förfalskning av det ursprungliga minnet. Efter att ha läst allt om sin hyresgäst i media
kan hyresvärdinnan ha putsat på sitt minne, och det kan vara omedvetet. Detta är rätten van vid.
Citat:
Ursprungligen postat av Mariooo
Med risk för att bli tjatig..OM nu rätten väljer att tro att E:s minnen från kvällen är äkta? måste de inte då ta med i beaktningen att E beskrev en totalt annorlunda person än CS? eller kommer de plocka ut de bitar som låter bra? typ frasen "hi i´m Tine"?
Jag tycker det låter lite för enkelt att säga att hon kanske bara minns vissa bitar rätt och det som inte stämmer är falska minnen..
E:s vittnesmål är rätt kört hur du än vänder och vrider på det. Hennes
hon kan ha varit mullig el liknande är i Lisbeth Palme-klass. Vad jag förstår isolerades och kollades E dessutom enbart dagtid, och var ensam med T om nätterna i boendet. Rätta mig om jag har fel.