Citat:
Ursprungligen postat av ooooo
Om ni ska diskutera alt. gm (helt i onödan eftersom rätt gm sitter dömd för morden, men ni får ju slösa eran tid på det om ni vill) så kan ni ju iaf diskutera nånting som det iallafall finns lite trovärdighet i.
CS kommer att frias i Hovrätten eftersom det finns inga riktiga bevis mot henne. Bara virriga grannar och andra så kallade vittnen som ändrat sina vittnesmål för att framstå som duktiga i polisens ögon.
Jag har läst FUP flera gånger och ser hur polisen leder vittnerna till att peka ut en kvinna ist. för en yngling som de först säger. Samma med E. Hon kommer ihåg en helt annan person men allteftersom hon får information om CS ändrar hon sitt vittesmål. Kanske för att vara duktig.
Hon har också sagt i media att hon vill att det är viktigt för henne att
någon blir dömd för brottet och i intervjun i "Kalla fakta" tvekar hon också om CS skyldighet. (Alldeles i slutet av programmet där N intervjuas)
Det finns inga fysiska bevis på att CS skulle ha varit på mordplatsen. Däremot finns det främmande hår och fingeravtryck som polisen inte undersökt eftersom de tagit för givet att CS är den som utfört brottet. Kanske skulle man ta hela E:s och T:s bekantskapskrets och jämföra med de spåren som faktisk finns och inte tro att håren blåst in genom dörren som den smarta FG uttryckte det.
Gärningsmannen kan ju vara vem som helst, kanske en tokig granne? Polisen har ju endast granskat NJ och CS. Bevisligen har ju någon utfört brottet men bevisen mot CS håller inte i hovrätten.