Citat:
Ursprungligen postat av brainspace
Lika bra att härda sig då. Och bara för man börjar nöta power chords med dist, kommer man ALDRIG bli bra? Fan det dummaste jag läst, det är ju så alla börjar, det är det enklaste att spela...det är absolut #1 i princip. Sen blir man bättre å bättre. Man lär sig spela cleant, tror knappast att man satt å spela gubben noak på sin akustiska hjälper särskillt mycket. man ska ha roligt, elgitarr är kul!
För en som aldrig spelat gitarr tidigare så kan en stålsträngad ta bort allt det roliga med att spela då det helt enkelt gör för ont efter en kort tids plinkande.
Låt mig omformulera mig. Om man bara nöter power chords dag efter dag så kan man visserligen bli bra på
just det, men du lär bli oerhört begränsad i ditt spelande, samt att du inte kommer kunna spela särskilt cleant. Visst ska det vara roligt att spela, det är ju därför man gör det, och visst börjar många också med att lira Iron Man på elguran, men det jag menade var att man måste lira mer än power chords för att bli duktig.