Citat:
Ursprungligen postat av 4522
Vart har alla romanistas, som gnäller över domarnas daltande med Inter, tagit vägen? Det är med nöd och näppe ni tar med er en pinne från Genoa idag. Dels ska ni tacka domaren men främst Doni. Från att ha bjudit på en balja till att göra två livsviktiga räddningar i slutet av andra halvlek. Jag var inte särskilt imponerad över Roma idag, med tunga avbräck visade det sig bli en svår match, vilket är ganska väntat med en tuff dust mot Arsenal i bagaget. Hatten av för Pizarro och en hel hög med ris till Menez. Han har verkligen inte lyckats sen han anlände till klubben och frågan är om han någonsin kommer göra det.
Förväntade mig inte mer än 1 poäng. Rosetti blåste sönder matchen och hans beslut var stundtals för jvliga, åt båda hållen. Domarna har ju sagt att dem ska ta och döma hårdare vad gäller tröjdragningar i straffområdet vilket var fallet med tonetto. Visst en billig straff som ingen annan domare hade dömt men det är en korrekt straff faktiskt.
Romas anfall bestod av: Baptista, Vucninc och Menez.
Menez: Fortsätter att trilla och lyckas inte med någonting(Han blir utbytt mot crescienzi(från primavera) i typ 60:e)
Vucinic: Gör sin sämsta match i Romatröjan(är nog dödstrött efter arsenal)
Baptista: Var den enda som kämpade men hans passningar håller inte direkt hög klass.
Inget anfall från anfallarna helt enkelt och Motta fick fnatt och fick sin utvisning till slut men borde ha fått 4-5 gula kort egentligen. Mexes/Juan borta.
Sampdorias anfall är inget att leka med iheller, tänker främst på pazzini denna matchen. Cassano fick inte riktigt komma igång helt kändes det som.
Var själv säker på en förlust och vi får tacka Doni som rättar till sin "tabbe" när han släpper retur på Padalinos skott.