Citat:
Nej, min skola är svensk. Hur bokar man risk 2 på egen hand och hur mycket kostar det och till vem betalar man det om man saknar skola? Om jag skulle fortsätta på min skola så skulle jag göra körprovet i min lilla stad där jag kan gatorna, var gör jag provet annars om jag bokar själv? Ja, ska säga upp mig på min skola, om han pratar om 5% efter 35 lektioner är det faktiskt inte helt otroligt att han planerar över 100 lektioner, du har låååååångt kvar säger han och när jag säger varför långt kvar så säger han att jag exempelvis inte kan den stora rondellen. På 35 lektioner skulle du ju tagit mig dit om det inte är så att du är så ohederlig att du vill suga ut hela mitt bankkonto innan jag får körkortet.
Kolla informationen på närmaste halklbana, i detta fall Gillinge
https://gillinge.se/riskutbildningar/personbil/
Du bokar givetvis provet där du vill.
https://fp.trafikverket.se/Boka/#/
Det är en myt att trafikskolorna behöver boka ditt prov. Denna missinformation finns för att trafikskolorna skall tjäna pengar på dig. Det som däremot händer är att du kan få svårare att hitta tider själv, detta för att trafikskolorna har reserverade tider och därför får du en tid snabbare om du går via skolan. Detta skulle syfta till att motverka långa köer och bättre kvalitet på eleverna, men så har det ju inte blivit.
Vad i den "stora rondellen" är det du inte behärskar? Den skiljer sig inte nämnvärt från "den lilla rondellen".
Som sagt, man kan ta hela A-CE på 35 lektioner. Jag tror att jag tog mitt B-kort på 10 lektioner. Det svåra var CE som blev några lektioner extra då jag hade ett enormt jobbigt ekipage.
Alla är vi olika, men 35+ lektioner för B kort är extremt mycket!