Citat:
Ursprungligen postat av Rodah
Blev hembjuden till en kompis som hade lagat smördegsinbakad ostgratinerad fläskfilé och kan bara säga att det var himmelskt gott.
Nu till min fråga:
Har kycklingbröstfiléer som ligger på upptining tills imorgon. Undrar om man kan göra något liknande med filéerna.
Hur ska man göra för att tillaga detta på bästa sätt?
Så här tex...
Stek kycklingfiléerna på ganska hög värme i en stekpanna. Salta och peppra. Filéerna ska endast få en fin yta, inte bli genomstekta!
Skär ett djupt snitt längsgående varje kycklingfile och fyll dem med någon god oströra (tex philadelphiaost, pressad vitlök, strimlad soltorkade tomater, skivade oliver och hackad basilika).
Kavla ut färdigköpt smördeg och slå in varje kycklingfilé i ett eget litet paket. Lägg sedan i en lätt oljad ugnsfast form och pensla med uppvispat ägg. Grädda i ugn 200 grader i ca 25 min.