Citat:
Ursprungligen postat av Imperator
Där ser man. Då kommer följdfrågan: Hur göra passerade tomater?
Vanliga tomater som vi kan köpa i affären är i stort sett vattenbollar utan smak. Saken är helt annorlunda i medelhavsländer.
Eftersom våra tomater är värdelösa så måste man börja med att grunda smaken. Därför får vi börja med att skålla dem, dra av skinnet, dela på mitten och ta ut kärnhuset. Därefter skär vi resten i mindre bitar och låter gå i ugnen på ca 150 g tills volymen har minskat till hälften (i en eldfast form). Därefter fortsätter vi att tillsätta socker, kryddor och lite citronsaft samt reducera vätskan ytterligare på spisplattan.
När volymen har minskat till ungefär hälften så drar du av kastrullen och låter det svalna. Kör därpå i mixer och passera för att få bort eventuella kryddrester. Smaka av och lägg in i superrena/steriliserade burkar. Håller i ca 1 månad.
~Paul~