Citat:
Ursprungligen postat av Ferre
Så instrument och parti kan man skita i? Läste i de första sidorna här i tråden att det är viktigt med sådant.
Om jag skiter i dessa, vad ska jag skriva i mitt personal statement?
Några meriter måste jag ha.
Vad annars måste jag hålla koll på? Jag har väldigt slappt schema just nu, så jag har tid till mkt läsning av böcker och sådant. Jag vill bli klar med allt i tid.
Här är exempel på hur man INTE ska göra i ett PS:
http://www.lse.ac.uk/collections/und...l_statemen.htm
Här är ett exempel på hur man ska göra i ett PS:
http://www.lse.ac.uk/collections/und...onal_state.htm
Och av erfarenhet vet jag att i princip alla framgångsrika ansökningar nämner böcker. "Say exactly what literature you have read, why it was useful, what you have learnt and if you agree or disagree with the author in question." Du kanske skriver "jag är intresserad av partikelfysik, och boken "xx" fick mig att inse att partiklar inte har någon färg, men jag är kritisk till synen på att partiklar skapar yy." (ursäkta mitt dåliga exempel, jag vet inte vad fysiker lär sig :P)
Det är viktigt att du visar att du har intresse för ditt ämne även utanför skolan. Så nämn läsning etc. För finare skolor rekommenderas dock att man inte skriver mer än 10% på EC. Och ska man nämna det, skriv varför det är relevant och vad du har fått ut av det.
Personligen har jag en hel del ECs - hållt på med dans i många år och jag är även konstnär som ställer ut konst, och även om man skulle kunna koppla det till politiskt intresse (jag har gjort bland annat jesus som kvinna och ett stort porträtt av hitler av plastpärlor) så valde jag att inte nämna ett ord av det för att jag har andra, mer viktiga saker att skriva om. Även aktiv i politiska föreningar och har träffat flera ministrar, men inte det heller tyckte jag var direkt relevant. Man ska inte bara namedroppa saker för att man kan.