Citat:
Ursprungligen postat av
emapti
Har aldrig tänkt på dilemmat förr, men kan lätt sätta mig in teoretiskt att jag nog skulle ha lätt att få förtroende för t ex en psykolog i rullstol, kan mycket väl tänka mig att ett sådant handikapp öppnar upp lättare för folk, inte bara på barnavdelningar.
Som vårdbiträde vore du nog mer till besvär än nytta, dvs med kroppsvändningar o dyl, men sånt sysslar väl inte sjuksköterskor med? Sjuksköterskorna på min hälsocentral skulle nog klara minst 99% av sitt jobb sittandes i stol. (Kan ha fel med terminologin, men sjuksköterska är väl bara snäppet under läkare?)
edit: Det vore nog en bra idé, att ha rullstolsbundna inom psykiatrin. En vän till mig jobbar på BUP och enligt henne är facebook ett av de stora problemen idag, det skulle nog ta bort en del av dramat om dom fick sitta och berätta att dom inte vill leva längre pga att dom blivit blockade på fejjan inför en rullstolsbunden person, ett fysiskt handikapp vs deras bagatellproblem liksom.
Tack för svaret! Tror jag bestämt mig nu! Antingen sjuksköterska med specialistinriktning eller vanlig sjuksköterskeutbildning eller min gamla nedsläckta men ändå djupt liggande dröm, psykolog! Och eftersom jag läst juridik i gymnasiet så har jag behörighet till väldigt många eftergymnasiala program. Men först blir det attjobba i ett till två år för yrkeserfarenhet samt lite cash!

Tack för svaret damer och herrar! kom gärna med fler åsikter och förslag, alla åsikter välkomnas!