Det här var ju ett riktigt scoop!
Superintressant och det förklarar så mycket.
Det är alltså jag som är Abbe. Jag raderade mitt konto då jag bara tänkt vara tillfällig medlem på Flashback men detta var ett så bra gräv så jag ville komma tillbaks igen.
Det märks alltså om man missbrukar alternativa konton och argumenterar mot sig själv med exakt samma sätt att uttrycka sig på och stödja sina egna argument, det märks så jävla tydligt. Speciellt om man gör det med typ 5 stycken kloner till nick för att fylla tråden med nonsens och dölja såna här bomber.
Därför berättar jag direkt så det är avklarat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kvitter-Splitter
Jag lyssnade igenom intervjun med MZ i podcasten Värvet från 2014. Jag reagerade på att MZ refererade till sin mamma vid ett flertal tillfällen, och på det hela taget fick jag en lätt obehagskänsla.
Ungefär 12 minuter in berättar han att hans mamma är hans största kritiker och lyssnar igenom alla hans intervjuer och ger sedan feedback.
Vid 16 minuter in beskriver han att
hans mamma tvingade honom att sitta vid matbordet och sjunga för gäster som kom på besök. Därefter beskriver han att han
blev till på en strand i Danmark, samt att han sett sin egen förlossning på VHS.
Cirka 20 minuter in berättar han att han hade en tuff period i skolan, men att hans mamma såg till att han fick vänner fort. Vidare berättar han att han blev utstött när en ny kille kom till klassen, varpå
mamman samlade alla föräldrar för ett möte.
Eftersom han under samma avsnitt pratar om att han går i terapi, tänkte jag att det kanske var därför han nämnde sin mamma så mycket. Så jag googlade och såg att han nämnt sin mamma ganska ofta genom åren. Nedan följer citat med länkar:
”Mamma är så orolig för min skull. Jag var så pressad under "Idol"-tiden. Hon tycker att jag har blivit så mager, berättar han.” December 2005
https://www.expressen.se/noje/mamma-...-ar-for-mager/
”Efter gårdagens program fruktar han att ringa hem till mamma Birgitt* S*hlén.” Februari 2006
https://www.aftonbladet.se/nojesblad...r-som-en-alkis
”Mamma ville absolut att jag skulle ta pianolektioner när jag var barn, säger Måns.
Jag avskydde det, gjorde aldrig mina läxor. Idag spelar jag på gehör. Jag är inte så bra på noter men det funkar ändå och jag använder pianot när jag skriver låtar.” Juli 2008
https://www.hemtrevligt.se/hemmetsjo...710/zelmerlow/
”Min mamma ringde före direktsändningen och sa att jag och H.E.A.T skulle vinna. Och
mamma har ju alltid rätt, säger han och skrattar.” Mars 2011
https://www.aftonbladet.se/nojesblad...ra-exploderade
”
Bästis med sin mamma. Och sambo med framgångsrika artisten Mari* Sern*holt, tidigare tonårsidol i Abbacovergruppen A-teens..” Juni 2011
https://www.hemtrevligt.se/icakurire...ans-zelmerlof/
”Jag ville be mamma om råd, det var för stort för att greppa.”
https://www.aftonbladet.se/nojesblad...t-en-enorm-tur
”Min mamma har alltid hoppats att jag var gay”
”– Jag tror att det handlade om att hon ville visa att det var hur okej som helst om jag var det. Min bästa polare på gymnasiet bodde i Malmö och vi gick i skolan i Lund så han slaggade ofta hemma hos oss.
Då frågade ju mamma oss flera gånger om vi var ihop och om vi var homosexuella och poängterade att det var helt okej om vi var det. Det var fint.” Mars 2015
https://www.expressen.se/nyheter/man...mellanlagen-1/
”Jag var mest
orolig för vad morsan skulle tycka för att jag kom in naken inför 60 miljoner människor. Hon tyckte det var väldigt, väldigt roligt, sa Måns då.” Maj 2016
https://www.expressen.se/noje/eurovi...-nakenskamtet/
Även i samband med andraplatsen i melodifestivalen säger han ”
Mamma var stolt att jag våga visa känslor” (Då är vi igång, 2025, vid ca. 21 minuter).
Det är naturligtvis inget fel med att ha goda relationer till sina föräldrar, men jag ställer mig undrande kring om det inte angränsar till enmeshment, vilket kan leda till relationsproblem i vuxen ålder. I vissa fall försöker en enmeshed-förälder aktivt konkurrera mot barnets partner.
Är det någon som har någon aning om hur CJZ:s relation till sin svärmor varit?
Detta är ju helt sinnessjukt. Mamman är galen. Vilket pussel av emotionell incest. Typexempel på riktigt destruktiv mor-son-relation.
Just att hon kräver att få veta allt, kritiserar allt, tvingar, totalt dominerar, och att han internaliserat det. Denna bakgrund är ju vanlig när män är bland annat sexmissbrukare, drogberoende mm. Även hatet mot kvinnor och att vara ett as i relationer mot alla andra kvinnor.
Det där abnorma raseriutbrottet när han sparkade ner en dörr i tonåren efter att mamman låst honom ute framstår i ett helt annat ljus nu. Tycker fan synd om Måns som barn/ungdom nu. Raseri för att han var så kopiöst Micro managed och överkontrollerad enda in i själen och sexualiteten.
Människan är tom så svartsjuk och kontrollerande att hon uppmanade honom vara gay, så lite tolererar hon kvinnliga rivaler.
Vilken jävla mardröm att vara kvinna och ha henne till svärmor. Kan verkligen se henne framför mig följa Ciara på Instagram med anteckningsblock och förstoringsglas, och använda hela sin fantasi för att svartmåla henne för minsta lilla detalj hon kunnat förvränga.
Detta är ju en kvinna som ser Måns som en förlängning av sig själv. Som styrt narrativet runt honom sen barnsben då hon bestämt att han skulle vara en artist, tvingade honom uppträda för gäster och ta pianolektioner fast han inte ville. Berättade om hur hon haft sex när hon ”tillverkat” honom och visat honom förlossningsvideon.
Så. Jävla. Sjukt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kvitter-Splitter
Det framstår som troligt att MZ och hans mamma har levt i en dysfunktionell symbios. Inte nog med att MZ med största sannolikhet varit otrogen mot CJZ, han har även varit känslomässigt upptagen på annat håll.
Han uppvisar vissa karakteristika egenskaper för en person som befunnit sig/befinner sig i en dylik symbios. Svag självkänsla, sen utveckling av en identitet, svårigheter att hantera konflikter, svårigheter med känslomässig reglering, samt ett fokus på yttre motivationsfaktorer (hur man uppfattas) istället för de inre motivationsfaktorerna (hur det känns och om ens handlingar stämmer överens med de egna värderingarna).
Även om jag fortfarande har en enorm förståelse för hur besvärlig CJZ:s situation har varit och fortsatt är, så känner jag en viss medkänsla för MZ. I grund och botten är det alltid på förälderns ansvar att säkerställa att relationen är sund. Oavsett hur vuxna barnen blir. Jag kan bara hoppas att han väljer att gå i terapi och att någon hjälper honom klippa navelsträngen till modern. Annars är risken stor att han för detta dysfunktionella relationsmönster vidare till nästa generation.
Beträffande systern så valde jag avsiktligt att exkludera ett citat där hon nämndes. Jag har anledning att misstänka att det inte skulle vara moraliskt försvarbart att dra in henne i denna soppa. Men jag har inga svårigheter att föreställa mig att hon behandlats som en andraklassens medborgare av sin egen mor, detta delvis baserat på det exkluderade citatet. Barnen kan ha fungerat som en form av förlängning.
Jag förstår mig dock inte på pappan. Han verkar ha ett intellektuellt kapital. Har han kapitulerat och sadlat om till att bli en toffelriddare? Har han inte varit införstådd i de dysfunktioner som förekommit, eller har han blivit överkörd?
Har stått i tråden att pappan också varit en womaniser. Hans egen relation till sin mamma kanske var liknande.
Citat:
Ursprungligen postat av
FairyGirl
Det finns mycket som tyder på enmeshment mellan Måns och mamman.
Här är ytterligare ett exempel (från en chatt):
https://www.aftonbladet.se/nojesblad...saga-min-mamma
Måns allra käraste ägodel är... hans mamma.
Mamman är för engagerad. Det är som att hon tänker åt, och styr honom. Hon vill styra och han vill styras. Det är inte hälsosamt alls.
Han säger att hon är hans största kritiker och det är inte som det ska vara. Föräldrar ska göra sitt bästa för att uppfostra självständiga barn med goda värderingar, inte vara deras största kritiker.
Sen verkar hon inte ha satt gränser när det verkligen behövts. Vilket samtidigt gör henne till hans största enabler.
Hon engagerade sig när Måns var mobbad, men vad hade hänt om det varit tvärtom, om Måns mobbat ett annat barn?
Hade hon engagerat sig lika mycket då och lärt Måns vad som är rätt och fel, eller hade hon försvarat honom och sagt till föräldrarna att det måste vara ett missförstånd, för Måns är ingen mobbare?
Och Måns lillasyster, har mamman en lika tajt relation med henne? Jag tvivlar.
Måns har satt sin mamma på en skyhög piedestal, och samtidigt behandlar han sin fru som skit i flera avseenden. Givetvis har Ciara känt av detta.
Relationen mellan Ciara och svärmodern har kanske varit OK, men att Ciara varit nr 2, och mindre viktigt och mindre värd än mamman för Måns måste ha varit hemskt för henne.
Någon på Reddit påstår sig ha blivit mobbad av honom och att han var elak mot alla tjejer han inte såg som liggbara, apropå mobbning.