I ditt svar till
fufuburn påpekar du i sunda meningar:
Citat:
Ursprungligen postat av Energi
För det första så har väl universum alltid funnits? För vad jag har förstått så är universum allt som finns. Även om det inte finns någonting så finns det ju ändå i universum.
Men att sedan hur materia har skapats har jag ingen aning om. Finns ju en massa teorier, däribland kommer religion in som en teori. Tror inte vi kommer få svar på hur det egentligen gick till.
Att sedan liv skapas är ju lite intressant. Men det är ju inte omöjligt och det har ju hänt.
Det är just att det har hänt som utgör den springande punkten och som Tage Danielsson, salig i åminnelse, skulle ha sagt, just därigenom "rakade sannolikheten upp i hela hundra procent att det verkligen har hänt!" På samma sätt är det med floran och faunan på jorden - den finns verkligen - vi kan ta på den och konstatera dess existens.
Våra förfäder för tusentals år sedan kunde inte tänka sig det vi nu vet om evolutionen, utan såg som enda möjlighet att de blivit skapade av en högre makt. I alla samhällen utvecklades därför fullt logiskt en grupp förståsigpåare, som med alla medel ville skapa sig en viktig ställning genom den överkurs med kunskaper de sade sig ha om tillvarons mysterier. Religiösa företrädare bildade en särskild samhällsgrupp indelad på olika nivåer med ambition att utveckla sin lära och visa andra hur den högste skulle tillbedjas och offras till. Intressant är att i vår tid halva mänskligheten fortfarande lättjefullt hellre
tror, än skaffar sig kunskap hur det verkligen står till.