Citat:
Ursprungligen postat av julgranen
Jag kan ju berätta att jag beställde ett stort paket från tyskland i måndags, på Onsdag hade jag det i handen.
Jaha, och? Jag ber att få omformulera mig, vad är din poäng med uttalandet?
Tyskland, beställd vara finns på en lagerhylla, och frakten går iväg dagen efter, med flyg. Du betalar för lagerhållning, och flygfrakt.
Kina, varan är "Made to order" i batchar, först när tillverkaren har en mängd ordrar så de kan motivera att bygga om en produktionslinje, lyfta in rätt verktyg, och producera ett lönsamt antal. Därefter skickas varan till bland annat DX, som i sin tur packar din order, och skickar skiten. Detta med minimal lagerhållning. Eftersom frakten är gratis vänder sig DX till posten, och får hämtat posten i bulk, gissningsvis en gång om dagen, detta skickas sedan med billigaste transportsätt, vilket vanligen är båt. Är antalet skickade packet lågt kan det finnas plats på ett flyg, men det är sällsynt. Du betalar varesig för lagerhållning, eller frakt.
Att det kan ta över 2 månader från order till att paketet hamnar i hemmet är ingen nyhet. Sluta tjata. Fram med plånboken, och köp grejerna lokalt, av någon som har dem på lager, i stället för att gnälla, om tidsåtgången är ett problem.
B!